Légikísérő és a kis orángutánok

Elárvult kis orángutánokat mentenek és nevelnek fel, majd visszajuttatják őket természetes környezetükbe egy borneói alapítvány munkatársai. A munkát egy volt légikisasszony irányítja.

Az utasszállító repülőkön a stewardessek fedélzeti vezetője a pénzt is kezelő purser. A SAS skandináv légitársaságnál dolgozó Lone Dröscher-Nielsen kisasszony ilyen beosztását feladva lépett át 1999-ben egy borneói állatmentő alapítványhoz. Azóta az egyre inkább veszélyeztetett főemlősök, köztük az orángutánok átmentésére életrehívott intézmény világszerte már 600 orángutánról gondoskodik.

Mivel különös gondozást igényelnek az elárvult kismajmok, felnevelésük számára megvásároltak egy Borneóhoz közeli, 40 hektáros lakatlan, erdős szigetet és ott 35 kis árva felnevelésére felállították a Nyaru Menteng Rescue and Rehabilitation Center-t (mentő-és rehabilitáló központot), amelynek a vezetésével az egykori légikisasszonyt bízták meg.

A természetben élő kis orangutánok csoportjukban anyjuktól és a többiektől tanulják meg a majomélet minden csínját-bínját. Játszanak, kis baleseteket élnek túl és kifejlődik egyéniségük is, amelynek alapján éppúgy megkülönböztethetők egymástól, mint az emberek.

Nyaru-Mentengben azonban mindezt a dadusok - akik között több férfi is van - tanítják meg az orángután csemetéknek. Az intézmény közlése szerint a legtöbbjüknél sikerrel, ám az igazi nagy feladat csak utána következik: a majmokat a természetes környezetükbe kell visszajuttatni, majd ott a valós életükbe beleszoktatni, beilleszteni, s a többiekkel elfogadtatni a felnevelt árvákat. Szerencsére az orángutánok kényelmesebbek, mint a többi emberszabású majom, és sokkal barátságosabbak egymáshoz.

A kis szigeten folyó, példamutató kísérleti munkáról Orangutan Island (Orangután sziget) címmel filmet készített a magyar kábeltelevíziók kínálatában is szereplő Animal Planet ismeretterjesztő tévé-csatorna, és azt Angliában már műsorra is tűzték.
Forrás: MTI