A Rákosi-korszak festészete

A Rákosi-korszak festészetét bemutató debreceni kiállításra három szocreál stílusú alkotást kölcsönöz a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeum, ahonnan kedden indították útba a festményeket - tájékoztatta Nagy Imre, az intézményt is irányító Tornyai János Múz

A debreceni Modem Modern és Kortárs Művészeti Központban júliusban nyíló kiállításon bemutatják Benedek Jenő Mit láttam a Szovjetunióban? című, nagyméretű, 1950-ben készített olajfestményét, Czene Bélának a békekölcsön jegyzésről szóló munkáját és Kiss Ernő Rendőr leszek, az új nemzedék című alkotását. Utóbbi kép egy parasztlány rendőrré válásának egyik momentumát örökítette meg, azt a pillanatot, amikor a társak körülveszik, és először próbálja fel az egyenruhát.

Nagy Imre elmondta: a képeket Hódmezővásárhely is kölcsön kapta öt évre a Magyar Nemzeti Galériától a kiállítóhely megnyitásakor. Most a debreceni kulturális központ és a fővárosi intézmény között kötött külön engedéllyel utazhatott el a három alkotás.

Az elszállított festmények helye nem marad üres a hódmezővásárhelyi múzeumban: kiállítják ugyanis a nemzeti galériától szintén kölcsön kapott Scholtz Erik-képet, mely a Falu ünnepe címet viseli. Két magángyűjtőtől származó festményt is láthat a közönség: Diener Dénes Rudolf fiatal tervezőmérnököt ábrázó olajfestményét, valamint egy ismeretlen művész Az új traktor című alkotása is a falra kerül.
A most Debrecenbe került festmények novemberben, az ottani tárlat zárását követően kerülnek ismét vissza a dél-alföldi településre.

A Hódmezővásárhelyről Debrecenbe utazó képek közül Benedek Jenő Mit láttam a Szovjetunióban? című alkotását a szocreál stílus egyik remekeként tartják számon a korszakkal foglakozó művészettörténészek. A festményért az alkotó az elsők között vehette át a Munkácsy- díjat.
Forrás: MTI