Az első modernek Londonban

Két XVIII. századi francia mester, Jean-Siméon Chardin (1699-1779) és Francois Boucher (1703-1770) műveiből nyílt csütörtökön kiállítás Londonban, ahol a "modern festészet" első mestereiként ünneplik őket.

Anne Dulau, a kiállítás biztosa az AFP francia hírügynökségnek elmondta, hogy a londoni Wallace-gyűjtemény épületében - amely a városközpontban található - szeptember 7-ig megtekinthető tárlat egyfajta "ablakot jelent a XVIII. század hétköznapjaira."

A két francia mester a zsánerképeivel hozott újítást, míg előttük a festők jobbára mitológiai vagy más fiktív eseményeket ábrázoltak pompázatos képzelt környezetben, ők a hétköznapok történéseit emelték művészetté.

Bár ugyanabban a művészeti iskolában sajátították el az ecset kezelését, művészetük mégis egyéni. Boucher a fényűzéséről ismert kor miliőjét jeleníti meg, és nála villan elő először a szoknya alól a megfestett hölgy bokája (Madame Boucher - 1743)

Chardin egyszerűbb témákat választ, mindennapi eseményeket mutat be, például Teát ivó asszony című képén (1735).

A két francia piktornak a maga idején átütő sikere volt Nagy-Britanniában, hála a francia és a brit festőiskolák között kialakult kapcsolatnak és az akkor divatba jött árveréseknek.

1738 és 1780 között Chardin negyven, illetve Boucher félszáz alkotását vásárolták meg a szigetországi árveréseken.
Forrás: MTI