További javaslatok iskolai erőszak ellen

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) szerint pedagógiai, jogi, oktatási és általános politikai megközelítést igényel az iskolai erőszak; a két szervezet az MTI-vel szerdán közölte, hogy a kérdésben csütö

Ki kell dolgozni, az áthelyezés fegyelmi büntetés kiszabását segítendő, az önkormányzati intézmények kötelező megállapodását, szükséges a szakképzésben a "rövidített út" keresése, azaz bizonyos szakmára a jelenleginél korábban lehessen a felkészíteni a tanulókat. El kell gondolkodni továbbá a szülők felelősségéről, hogy miképpen lehet a tanulói jogok gyakorlását a tanulói kötelezettségek teljesítéséhez kötni - sorolja javaslatait a távirati irodához szerdán eljuttatott közleményében a két szervezet elnöke, Árok Antal (PSZ)és Keszei Sándor (MSZOE).

Úgy vélik, hogy a jelenséget orvosolni valószínűleg elsősorban pedagógiai-pszichológiai, kulturális, szociológiai módszerekkel, eljárásokkal, jogi változtatásokkal lehet.

Az MSZOE és a PSZ szerint a pedagógusképzésnek és továbbképzésnek foglalkoznia kell az iskolai agresszió hatékony kezelésével, a jó gyakorlatot terjeszteni kell, a jó pedagógiai módszerek leírását a szaktárca honlapján is fel kell tüntetni.

A helyzet szükségessé teszi a pedagógusok, szülők és diákszervezetek párbeszédét, a tennivalók megbeszélését, a közös fellépést helyi, területi és országos szinten egyaránt - írják.

A két szervezet a nevelési funkció erősítéséért nagyobb figyelmet fordítana a tanórákon kívüli közösségi foglalkozásokra és az ehhez szükséges személyi és pénzügyi feltételeket, az ellenőrzést mindenütt megteremtené.
Forrás: MTI