Medúzáktól hemzseg a tengerpart

Viszkózussá vált a Fekete-tenger a krími Szevasztopol és Balaklava városok térségében a vízben óriási tömegben hemzsegő fülesmedúzáktól.Az átlátszó testű állatok hatalmas rajai félelmet keltenek a tengerparton üdülő turistákban és a helyi lakosokban egyar

A környéken nem emlékeznek a mostanihoz hasonló medúzainvázióra, jóllehet nyár végén minden évben sok a fülesmedúza a vízben - írta szerdán ukrajnai kiadásában a Komszomolszkaja Pravda című napilap.

Szakemberek szerint a jelenségben nincs semmi különös, a vízben lebegő medúzákat ugyanis az erős tengeráramlás a part felé sodorhatta, s az állatok egyszerűen megrekedtek a Szevesztopol és Balaklava városok melleti öblökben.

A fülesmedúzák gyakorlatilag ártalmatlanok az emberre nézve, jóllehet a testnyúlványaikon vannak csalánozósejtek. Ezek nem okoznak égető érzést, és nem váltanak ki allergiát. A fürdőzés így egyáltalán nem veszélyes - bár kellemetlen - a sűrű húslevesre emlékeztető tengervízben, amely semmilyen egészségkárosító anyagot nem tartalmaz - hangsúlyozták a helyi tengerbiológusok.

Ugyanakkor a tudósok körében vannak olyan vélemények, amelyek szerint a fülesmedúzák tömeges elszaporodása azt is jelezheti, hogy nincs minden rendben a Fekete-tengerrel. Ha ugyanis a vízben sok a szennyező szerves anyag, akkor megnő a medúzák táplálékául szolgáló növényi plankton mennyisége - emlékeztetnek.

A biológusok mindenestre optimisták, szerintük már nem tart sokáig a fülesmedúzák alkotta "tengerzár" a Krím-félsziget déli partvidékén.
Forrás: MTI