A kígyókat könnyebb átverni

A kaméleonok a ragadozók látására szabják álcájukat, nem sietve el, ha a támadó látása nem túl éles. Devi Stuart-Fox ausztrál kutató és csapata a kalapos törpekaméleont - Bradypodion pumilum - helyezte olyan ágakra, melyek közelébe az állatok két ragadozó

A két ragadozó a tövisszúró gébics, mely az elfogott kaméleonokat elfogyasztás előtt egy tövisre szúrja, valamint a mérges álsikló, egy fakígyó.

A kaméleonok a ragadozók látására szabják álcájukat, nem sietve el, ha a támadó látása nem túl éles. Devi Stuart-Fox ausztrál kutató és csapata a kalapos törpekaméleont - Bradypodion pumilum - helyezte olyan ágakra, melyek közelébe az állatok két ragadozójának életnagyságú modelljét helyezték el. A két ragadozó a tövisszúró gébics, mely az elfogott kaméleonokat elfogyasztás előtt egy tövisre szúrja, valamint a mérges álsikló, egy fakígyó.

Kiderült, hogy a kaméleonok sokkal inkább a környezetükhöz igazítják színeiket, amikor a madarat helyezik közelükbe, mint amikor a kígyót. Ugyanakkor amikor a csapat figyelembe vette a két ragadozó látásélességét, kiderült, hogy a kaméleon álcája a kígyó esetén jobb, mivel a hüllő látása nem olyan éles, mint a madáré. A kígyóval szembekerülve úgy tűnik, a kaméleonoknak nem kell olyan komolyan dolgozniuk az álcatechnikán.

A kutatók azt is kimutatták, hogy a fakígyóval szembekerülő kaméleonok konzisztensen sápadtabbak voltak, hasonlóan az ághoz, melyen elhelyezkedtek, mint azok, melyek közelébe a madár modelljét helyezték. Ennek talán az az oka, hogy a madarak felülről támadnak, a kaméleonokat a sötét háttér előtt látva, míg a kígyók általában alulról érkeznek, és az állatokat az éggel szemben látják.
Forrás: hirado.hu