Hol fekszik Weinbergia?

Nick Mamatas 36 éves amerikai írót "elleninformációs" írásai tették ismertté. Megjelent egy antológiája Minden, amit tudsz, hamis: titkok és hazugságok kézikönyve címmel. Legújabb írása: Hogyan üzent hadat apám Amerikának.

A könyv szatíra, stílusjegyei itt-ott Mark Twainre emlékeztetnek. Története New York egyik peremvárosában játszódik, amikor az emberek még nem tértek magukhoz a 2001. szeptember 11-i sokk után. Főhőse Daniel Weinberg, tipikus átlagember, akit megzavart a terrorizmus mértéktelen kihívása és úgy látja: nem bízhatja magát az Egyesült Államok kormányára, amely nem tudta megvédeni polgárait.

Elhatározza, hogy saját kezébe veszi a maga és családja sorsát. Felveteti magát takarítónak az egyetemre, hogy részt vehessen fizikaelőadásokon, minden szükséges információt letölt internetről, végül a városi kukákból és illegális csatornákon keresztül összeszedi az anyagokat egy kezdetleges atombomba elkészítéséhez. Bombáját aztán elrejti egy kerti törpébe.

Az atombomba által nyújtott "biztonság" fedezékéből ezután már csak három dolgot kell elintéznie. A nagy eseményt be kell jelentenie a világnak, ki kell kiáltania Weinbergia függetlenségét és - el kell mondani az egészet a feleségének. Ám sem a világ, sem a feleség nem reagál jól a hírre. A családot körülveszi az FBI, a hadsereg és ráveszik az új államot, hogy térjen vissza az USA kebelébe.

A várakozással ellentétben azonban a helyzet ezzel nem normalizálódik, sőt, még abszurdabb lesz. Rengetegen kérnek Weinbergiától menedékjogot és az egész országban elszaporodnak a magukat független államnak nyilvánító házak, farmok, szupermarketek, falvak.

Bár a regény a paranoiás biztonságkeresés allegóriája, érdeme, hogy nem farag belőle semmiféle ideológiát. Az író a regényhős fiának jellemzésén keresztül foglalt közvetve állást ebben a kérdésben egy interjú során: "Annak ellenére, hogy intelligens, apolitikus és soha nem jutott volna eszébe, hogy egy ideológiát használjon fel cselekedeteinek igazolására" - mondta a Corriere della Sera című olasz lapnak.

Mamatas "marktwainizmusára" ragyogó példa Weinbergia leírása: "Területe 180 négyzetméter plusz két és fél fürdőszoba. Lakossága három fő. Népsűrűsége egy ember 60 négyzetméterenként. Éghajlata légkondicionált. Hivatalos vallása: néha hallani lehet +Jézusom, Jézusom!+ felkiáltásokat, amikor a tévében hülyeségek hangzanak el" - olvasható a regényben.

Forrás: MTI