Kínában is vége a nejlonszatyroknak

Kínában júniustól kezdve betiltják az ultravékony, egyszer használatos nejlonszatyrokat. A vasárnaptól életbe lépő korlátozással a naponta átlagosan 3 milliárd szatyrot fogyasztó kínai társadalom vásárlási szokásain kívánnak változtatni.

A világ számos országához hasonlóban, elsősorban a 0,025 milliméternél vékonyabb nejlonszatyrok forgalmazását tiltják be.

Az üzletekben ezentúl a bevásárlószatyrokért is fizetni kell, mérettől függően legkevesebb 0,2 jüant, azaz mintegy 5 forintot kell adni a szatyrok darabjáért. A szigorú szabályok a boltosokra is vonatkoznak, azok az eladók, akik a korlátozás ellenére ingyen adják a szatyrokat, pénzbüntetésre és áruik elkobzására számíthatnak. Egészségügyi megfontolásból a szigorítás nem vonatkozik a nyers- és a főtt élelmiszerekhez járó nejlonzacskókra.

"A háztartási szemét 3-5 százalékát kitevő műanyaghulladék jelentős része nejlonszatyrokból áll" - mondta Men Hsziao-vej (Men Xiaowei) kereskedelmi minisztériumi szóvivő.

"Nem kérdéses, hogy a tilalom eleinte kellemetlenséget okozhat, a szatyrok használatának korlátozása viszont elengedhetetlen a környezet védelme érdekében" - tette hozzá a szóvivő.

Kínában évente mintegy 37 millió hordó nyersolajat használnak fel az 1,3 milliárd ember napi 3 milliárd darabos szatyorigényének kielégítéséhez. Szakemberek szerint a korlátozás után a háztartási célokra használt szatyrok mennyisége az évi 1,6 millió tonnáról 1,1 millió tonnára csökken.

Jóllehet a korlátozás csak június elsejétől lép életbe, a kisebb pekingi boltokban már hetekkel ezelőtt kirakták az ismertetőket. A pénztárosok pedig, mielőtt automatikusan szatyorért nyúlnának, megkérdezik, hogy a vevő esetleg hozott-e szatyrot magával. A hipermarketekben azonban a változásnak nem sok jelét látni, még a fogantyúval ellátott vizeskannákat is kérdezés nélkül szatyorba teszik.
Forrás: MTI