Törvény védheti a bundás állatokat

A prémes állatok oltalmának érdekében törvénymódosítás-tervezetet terjeszt a parlament elé hétfőn Gusztos Péter, az SZDSZ frakcióvezetője. A jelenlegi állatvédelmi törvény kimondja, hogy állat életét elfogadható ok nélkül kioltani nem szabad és felsorolja

Ilyen például az élelmezési célból tenyésztett állat levágása, vagy a tudományos kísérlet céljából előpusztított állat esete. A kivételek között szerepel a prémjükért tenyésztett állatok leölése.

"Az a törvényjavaslat, amelyet hétfőn - ha az SZDSZ frakció is támogat, amiben én szinte biztos vagyok - szeretnék benyújtani az Országgyűlésnek, tartalmazza: az állatvédelmi törvényt módosítsuk úgy, hogy ne minősüljön elfogadható oknak a prémjéért tenyésztett állat leölése" - mondta vasárnap Gusztos Péter a Négy Mancs Alapítvánnyal közösen tartott sajtótájékoztatón a Fővárosi Állat- és Növénykertben.

Ha ezt a törvénymódosítást elfogadja az Országgyűlés, akkor a prémjéért tartott állatok leölése ugyanúgy állatkínzásnak minősül, mint ha valaki agyonver egy kutyát az utcán és ugyanaz a büntetőjogi tényállás vonatkozik rá. Magyarországon állatkínzásért két évig történő szabadságvesztést lehet kiszabni - tette hozzá Gusztos Péter képviselő, aki lelkes állatvédő is egyben.

Magyarország az Egyesült Államok után a világ egyik legnagyobb csincsillatenyésztő országa. Évente mintegy ötmillió állatot ölnek le a divat érdekében - mondta a távirati irodának Gergely Zsófia, a Négy Mancs Alapítvány programigazgatója.

Több országban például Ausztriában, Nagy Britanniában, Horvátországban, Bulgáriában tilos az ilyen típusú gazdaságoknak a működése.

A sajtótájékoztatón részt vett Kovács Patrícia színművésznő, aki hangsúlyozta: ő soha nem venne valódi szőrmét.

A Négy Mancs Alapítvány adatai szerint világszerte több mint 50 millió állat - köztük hód, róka, nutria, görény, mosómedve és kutya - veszti életét a szőrmefarmokon évente.

Európában több mint hatezer szőrmefarm található. A legtöbb Skandináviában. Számos hódfarm van Hollandiában és Lengyelországban és egyre több létesül Kínában is, ahol a prémállatok borzalmas körülmények között sínylődnek.

Az állatokat többnyire kisméretű drótketrecekben tartják. Az ürülék és a vizelet távozik a ketrec rácspadozatán, így nem szennyezi be bundájukat. Ráadásul így nem kell őket takarítani sem. A hódok élőhelyükön magányos állatoknak számítanak és nagy territóriummal bírnak. Óriási stresszt okoz az állatoknak, hogy kis helyre vannak bezárva, hiszen nem tudják élni természetes életüket.
A Négy Mancs Alapítvány határozottan elutasítja bármely állatfaj fogságban tartását és leölését "csupán" szőrme előállítás céljából.

Forrás: MTI