Szabad ég alatt bomlanak a holttestek, de a diktatúra nem enged
Tíz nappal a Nargis ciklon pusztítása után Mianmarban továbbra is vannak megközelítetlen övezetek, de a kormányzat ellenőrizni akarja a külföldi segélyek elosztását - közölte hétfőn a hivatalos média. "Vannak olyan övezetek, ahová nem tudnak eljutni az il
"Bármely ország adományait elfogadjuk", de "a segélyszállítmányok szétosztását a helyi szervezetek intézik" - tette hozzá a miniszter a lap szerint. A hivatalos, nem végleges adatok szerint a ciklon halálos áldozatainak száma 28 458, és 33 416 embernek veszett nyoma.
A katonai kormányzat vonakodása miatt továbbra is csak lassan érkeznek a segélyek Mianmar katasztrófa sújtotta területeire, pedig minden perc késlekedés újabb és újabb emberéletekbe kerül.
Már több mint egy hét telt el a Nargis ciklon pusztítása óta, de Mianmarba továbbra is csak a rendelkezésre álló segélyek töredéke juthat be - a rezsim ugyan hangsúlyozza, hogy szívesen fogad minden segítséget, a segélyszervezetek munkatársait továbbra sem akarja beengedni.
Az országot évtizedek óta vezető katonai junta hagyományosan rossz viszonyban van a Nyugattal, amely szankciókat vezetett be a korábbi Burmával szemben.
Érdemes néhány szót szentelni az ország irányítóinak. Az elsőszámú vezető a 75 éves Than Swe, aki mély gyanakvással szemlél minden külföldi fejleményt, országa elleni összeesküvést látva benne. A fővárost is azért helyeztette át Rangunból az ország közepébe, mert az sokkal jobban védhető.
A Mianmart 1992 óta vezető tábornok meg nem erősített hírek szerint cukorbeteg, rákos és magas vérnyomással küzd, legfőbb tanácsadójapedig egy paraszti származású vak csillagjós.
Az ország második embere a 70 éves Maung Aye, aki alkoholizmusa és prosztatarákja ellenére is a hatalom várományosa. Ő irányította a karén kisebbség elleni kegyetlen irtóhadjáratot.
Swe Mann igazi karriertiszt, és mivel még csak a hatvanas éveinek elején jár, ő számít a tábornoki kar legenergikusabb tagjának. Thein Sein október óta miniszterelnök, és külföldön ő jeleníti meg az országot, ugyanakkor kevés valódi hatalmat gyakorol.
Noha a rezsim a külföldi újságírókat sem látja szívesen, egyre többüknek sikerül bejutniuk, és egytől egyik elkeserítő állapotokról adnak számot.
A legtöbb helyre még semmilyen segítség sem érkezett, sokszor a szabad ég alatt bomlanak a holttestek. A leginkább szívszaggató látványról a Times tudósítója adott számot: egy anya szülés közben halt meg, minden bizonnyal vízbe fulladt, mellette feküdt egy férfi teteme is, talán a férje.
A hivatalos adatok szerint 29 ezren haltak meg, 33 ezren pedig eltűntek a ciklon pusztításában, ám az áldozatok valódi száma ennél sokkal nagyobb lehet, egyes nyugati becslések 100 ezerre teszik a halottak számát.
Közben az Oxfam brit segélyszervezet arra figyelmeztetett, hogy ha nem történnek azonnali és erőteljes intézkedések a humanitárius katasztrófa megelőzése érdekében, akkor a szennyezett víz és a fertőzések okozta betegségek másfél millió ember életét veszélyeztethetik.
A Nemzetközi Vöröskereszt arról számolt be, hogy sikerült eljuttatnia a területre első segélyszállítmányát, amely 10 ezer embernek elegendő egészségügyi és orvosi eszközöket tartalmaz. A szervezet egyik hajója ugyanakkor elsüllyedt az Iravádi folyó deltájában, ahol vélhetően egy víz alatti fatörzsnek ütközött és léket kapott. A jármű több mint ezer embernek vitt volna segélyszállítmányt.
Forrás: MTI-inforadio.hu