Tiltakozó méltóságok

A közjogi méltóságoknak címzett nyílt levélben tiltakozik a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) és több civil szervezet amiatt, hogy a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének (TMRSZ) főtitkára, Szima Judit ellen büntetőeljárás indult felbujtás

"Szima Judit rendőr alezredes asszony (...) évek óta következetesen és szívósan azon munkálkodik, hogy a hibák feltárása, a felelősök megnevezése és a rendőrségen eluralkodott áldatlan állapotok okainak feltárása minden esetben megtörténjen" - olvasható a sajtóértekezleten szétosztott levélben, amelyet a köztársasági elnöknek, az Országgyűlés elnökének, a miniszterelnöknek, a Legfelsőbb Bíróság elnökének és a legfőbb ügyésznek címeztek. A levél aláírói között szerepel a Civil Jogász Bizottság, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány, az Élőlánc Magyarországért és a Levegő Munkacsoport is.

A tiltakozók szerint egy demokratikus berendezkedésű társadalomban elképzelhetetlen, hogy büntetőeljárást kezdeményezzenek egy szakszervezeti vezetővel szemben azért, mert "szakszervezeti vezetőhöz méltó módon küzd nem csupán a munkavállalók érdekeinek a képviseletéért, hanem a rendőrséggel szemben a társadalom jelentős részében kétségtelenül meglévő bizalmi deficit csökkentéséért".

Az aláírók felkérik a közjogi méltóságokat: vessék latba személyes tekintélyüket, hogy szűnjön meg az eljárás a TMRSZ főtitkára ellen, és folytassanak tényfeltáró vizsgálatot az ügyben.
Szima Juditot azért gyanúsítja felbujtással a Budapesti Katonai Ügyészség - derül ki a szakszervezet honlapján közzétett ügyészségi dokumentumból -, mert az ő utasítására a TMRSZ honlapján 2007 májusában "a rendőrség vezetői részéről tapasztalt visszaélésekről" jelent meg hatoldalas írás. A gyanú megalapozásához szolgált a katonai ügyészség számára két másik dokumentum is, az egyik a főtitkár aláírásával ugyancsak 2007 májusában megfogalmazott kétoldalas TRMSZ-állásfoglalás, valamint annak a beszédnek a szövege, amelyet Szima Judit 2007 szeptemberében egy sajtóértekezleten tartott.

Palkovics Imre, a MOSZ elnöke a keddi sajtóértekezleten úgy fogalmazott: "erről a vizsgálatról jó okunk van feltételezni azt, hogy koncepciós eljárás, ami nem szolgál más célt, mint (...) a véleménynyilvánítás szabadságának a durva korlátozását, magyarán elhallgattatását."

Forrás: MTI