30 együttes, 400 táncos

A magyar néptáncosok legrangosabb találkozóját rendezik péntektől Zalaegerszegen: a háromnapos országos kamaratánc-fesztiválon 30 együttes csaknem 400 táncosa lép színpadra - közölte Varga János, a fesztivál szervezője az MTI-vel.

A zalaegerszegi Keresztury művelődési központban élvonalbeli amatőr és hivatásos, kis létszámú, 8-12 tagú néptánc-együttesek adnak találkozót egymásnak.

Varga János beszámolt arról, hogy a versenyt néptánc és táncszínházi kategóriában rendezik meg. A táncművek komponálásánál a kiindulási alap a folklór, de ezen túl már a koreográfusok fantáziáján múlik a produkció sikere - tette hozzá a szervező.

Az első kamaratánc-fesztivált a zalai megyeszékhelyen 1965-ben Orsovszky István koreográfusnak, a Zala Táncegyüttes akkori vezetőjének kezdeményezésére rendezték meg. A magyar táncművészet sokat fejlődött az elmúlt 20-30 évben, ami a kétévente tartandó találkozónak is köszönhető: a fesztiválra ugyanis csak új produkciókkal lehet nevezni, ez pedig a koreográfusokat mindig újabb és újabb megoldásokra ösztönzi - mondta el Varga János.

Hozzátette: folyamatosan változik a táncanyagokról való tudás, a tánc technikája és koreográfiája. Természetesen vannak kevésbé sikeres, vagy éppen sikertelen produkciók is, mert az alkotók számtalan új megoldást találnak ki, de az előre vivő vonalak mindig itt bontakoztak ki - jegyezte meg a szervező.

A produkciókat szakmai zsűri értékeli, a hagyományoknak megfelelően a nívódíjon kívül néptánc és táncszínházi, szóló táncosi és zenei díjakat adnak át. A fesztivál vasárnap délelőtt a díjazottak gálaműsorával fejeződik be.
Forrás: MTI