A dohányzási tilalom káros hatásai

Egyre több kárt okoz - legalábbis az érintetteknek - a dohányzási tilalom Németországban. A tavaly ősztől életbe léptetett, tartományról-tartományra fokozatosan bevezetett, s immár országossá vált tilalom értelmében nem engedélyezett a dohányzás a középül

Jobban mondva a cigaretta a legtöbb helyen egy külön helyiségben - vagy egy elkülönített sarokban - engedélyezett, de különösen a kényszer nyomán elillant a régi "varázs". S a korábbi kuncsaftok közül mind többen otthon isznak és dohányoznak, vagy átpártoltak a konkurenciához, amely egyelőre még dacol a törvénnyel. A hatóságok ugyanis most még csak figyelmeztetnek, de büntetni csak júliustól fognak.

Egy pénteken nyilvánosságra hozott felmérés szerint a vendéglátóhelyek egyre hangosabban panaszkodnak. A tilalmat ugyanis alaposan megsínyli a tulajdonosok "pénztálcája", a forgalom ugyanis országosan és átlagosan 20-30 százalékkal visszaesett. Az dohányzási "embargó" leginkább azonban a fővárost, Berlint sújtja, ahol számos vendéglő és kocsma az év első negyedében a tavalyi esztendő hasonló időszakához viszonyítva 60-70 százalékkal kevesebb bevételt kasszírozott.

Azok a kiskocsmák és bárok pedig, amelyek egy helyiséggel rendelkeznek, úgy tűnik rövid időn belül véglegesen lehúzhatják a rolót. A nemdohányzó vendégek száma ugyanis olyan csekély, hogy sok kocsmát és vendéglőt a csőd veszélye fenyegeti. Szakértők szerint az egy helyiségből álló - korábban zsúfolásig telített - vendéglátó helyek mintegy 20 százaléka az utolsókat rúgja.

Az egyetlen kiutat csak a törvénymódosítás jelentheti, erre azonban egyelőre kevés az esély. Még akkor is, ha értesülések szerint egyre több tartományban ismerik be az illetékesek, hogy - a vendéglátóipar terhére - talán mégiscsak túl szigorúan döntöttek.

Forrás: MTI