Nukleinsav alapú teszt a transzfúziós vér tesztelésére

A vér és a vérkészítmények adása megfelelően alkalmazva életmentő, ám magában hordozza a különböző emberi vírusfertőzések átvitelének lehetőségét, a veszély ellen az elmúlt évtizedekben sokat tettek, a kockázat azonban tovább csökkenthető a nukleinsav ala

A vérkészítmények biztonsága a donorok megfelelő kiválasztásával, majd szűrésével kezdődik, nincs azonban száz százalékos szűrési biztonság - mondta a Szegedi Tudományegyetem Transzfúziológiai Tanszékének vezetője egy tudományos konferencián.

Hozzátette: ennek oka a szűrőtesztek nem kellő érzékenysége vagy hiánya, illetve az ablakperiódusnak nevezett időszak.

A fertőzés bekövetkezte és a szűrő teszt pozitívvá válása között eltelt időt nevezik ablakperiódusnak. A transzfúzióval leggyakrabban a vírusos májgyulladás kórokozóját viszik át, de ritkán még ma is előfordulhat a HIV (az AIDS vírusa), vagy egyéb fertőzések átvitele is. A hagyományos módszerekkel a fertőzés és a vírus jelenlétének kimutatása között a HIV esetében átlagosan 24, a fertőző májgyulladás esetében 59-70 nap telik el - tudatta az egyetemi docens.

A transzfúziós vírusátvitel kockázatát a nukleinsav alapú teszteléssel végzett szűrővizsgálattal tovább lehet csökkenteni, a módszerrel az ablakperiódus a HIV és a hepatitis C vírus esetében 7-11, a hepatitis B vírusnál 40 napra rövidíthető. A módszer lényege, hogy a vírusban lévő, csak a vírusra jellemző nukleinsavat speciális sokszorosítás után igen nagy érzékenységgel lehet kimutatni - közölte Vezendi Klára.

1985 előtt, amikor a vérzékenységben szenvedőket nem gyárilag előállított vírusinaktivált készítményekkel kezelték a hazai betegek 82 százaléka fertőződött hepatitis C vírussal, huszonnyolcan pedig HIV-vel. 1987 óta azonban új HIV, 1990 óta pedig új hepatitis fertőzés nem történt a vérzékenységben szenvedők körében - mondta a szakember.
Forrás: MTI