Itt a Konkoly-kiállítás

A kortárs magyar festészet emblematikus alakjának, Konkoly Gyulának nyílik kiállítása szombaton a szentendrei MűvészetMalomban, ahol az alkotó 50 képe tekinthető meg.

Kiss Zsuzsa, az intézmény sajtóreferense az MTI-nek elmondta, hogy Konkoly az 1960-as évek közepén indult hazai neoavantgárd mozgalom egyik kezdeményezője, a hajdani Iparterv-csoport kiállítója volt. Pályája első szakaszát az 1960-as, 1970-es évek ellenséges közegében létrejött radikális progresszió jellemzi.

1970-ben Franciaországba emigrált, évekig illusztrátorként tevékenykedett, csaknem ezer könyvborítót készített és plakátokat is tervezett nagy nemzetközi cégeknek. Később visszatért a képzőművészethez, s 1991-től már itthon alkot. E második korszakának legfontosabb műveit láthatja a közönség a mostani kiállításon.

Konkoly Gyula az MTI megkeresésére elmondta, hogy képei a modernség utáni művészet korszakát idézik. A mai világban látásmódunkat a média, a film, az internet által ránk zúdított képözön torzítja, a tényleges valóság helyett egy virtuális világban érnek minket vizuális behatások.

Konkoly Gyula képein fotók másolásával állnak össze kompozícióvá a figurák, mintha valamennyi egy-egy modell lenne. Ilyen például a Húshagyó kedd című alkotás, amely egy majálisszerű hangulatot idéz, ahol a napon sütkérező fiatalok fittyet hánynak a közöttük sétáló oroszlánok veszélyes közelségére. Hasonló hangulatú kép a Borsó a pipacsban, amely már-már giccsszerű alkotás, ám a piros-zöld színek kavalkádja igazi feszültséggel telíti meg az alkotást - állítja Konkoly Gyula.

A kiállítás június 15-ig tekinthető meg Szentendrén, a MűvészetMalomban.
Forrás: MTI