Klímaváltás: korábbi virágzás

A légköri felmelegedés nemcsak a telet rövidíti le, hanem egyszersmind arra ösztönzi a növényeket, hogy korábban virágozzanak - állapították osztrák szakemberek.

Az idén már január ötödikén kidugta fejét az első hóvirág Bécsben, holott a feljegyzések szerint 1980-ban február elsején bukkant csak elő az első fehér szirmú növény az osztrák fővárosban.

Az osztrák Központi Éghajlattani és Geodinamikai Intézet (ZAMG) meteorológusa azt mondja, hogy a klímaváltozás hatására a tavasz hírnökei egész Közép-Európában átlag egy héttel korábban jelennek meg, mint néhány évtizeddel ezelőtt. A ZAMG 1852 óta végez ilyen jellegű vizsgálatokat, jelenleg közel száz megfigyelőhelyen. A tavasz kezdete a nyolcvanas évek elejétől kezdve kimutathatóan korábbra tevődött át - állítja.

A virágfakadást elsősorban a hőmérséklet befolyásolja. Mivel tavaly szokatlanul enyhe volt a tél, az április pedig napos, az orgona már április 18-án kihajtott Weizben, Stájerország szívében - 21 nappal hamarabb, mint a sokévi ausztriai átlag. Az idén nemcsak a hóvirág, de a többi tavaszt beharangozó növény is a szokásosnál korábban kezdett el virágozni, köztük a mogyorócserje, az aranyfa, a sárgabarack és vörösfenyő.

Ám nem csupán a rügyezésnél, hanem a beérésnél is megfigyelhető az időbeli változás. Például sosem kellett még olyan korán szüretelni a szőlőt, mint 2003-ban. Az ok: ezer éve nem volt olyan forró nyár Közép-Európában, mint akkor.

Forrás: MTI