Kiváncsiak vagyunk Mátyás királyra

Másfél hét alatt több mint 5600 látogatót vonzott a Hunyadi Mátyás, a király című kiállítás a Budapesti Történeti Múzeumban - tájékoztatta Lengyel Roland, a Reneszánsz Programiroda kommunikációs vezetője az MTI-t kedden.

A Reneszánsz Év 2008 programjaként a Budapesti Történeti Múzeumban nyílt kiállítás igazi kuriózum - írta Lengyel Roland, kiemelve, hogy a tárlathoz 65 külföldi műtárgy érkezett ausztriai, csehországi, németországi, olaszországi és szlovákiai gyűjteményekből, így például a firenzei Uffizi képtárból, a Vatikáni Könyvtárból, a bécsi Kunsthistorisches Museumból, a brnói Morva Galériából és Olmützből.

A Hagyományok és megújulás a magyar királyi udvarban 1458-1490 alcímet viselő kiállításon festmények, szobrok, ötvöstárgyak, miseruhák, díszes kódexek, fegyverek, oklevelek, díszesen faragott kőemlékek elevenítik fel az uralkodó és környezete életét. Az érdeklődők számos olyan műtárggyal is találkozhatnak, amely még soha nem volt látható Magyarországon.
A kiállítás a királyi udvart több szempontból mutatja be: a portréművészet alkotásain keresztül megismertet a király és a királyné személyével, elvezet a király haditáborába, végigkísér az udvar helyszínein, a budai, visegrádi és bécsi palotán, beavat a vallási élet megnyilvánulásaiba, s a Corvin-kódexek segítségével megidézi az újra az antikvitás felé forduló, humanista szellemi központot.

A Hunyadi Mátyás, a király című tárlat június 30-ig látható. A bemutató része a "4X a reneszánszról" című sorozatnak, amelynek keretében a Budapesti Történeti Múzeum további három intézménnyel - az Országos Széchényi Könyvtárral, az Iparművészeti Múzeummal és a Magyar Nemzeti Galériával - közösen szervezett kiállítást a Hunyadi Mátyás trónra lépésének 550. évfordulója alkalmából meghirdetett Reneszánsz Évre.

Elsőként az Országos Széchényi Könyvtárban nyílt Vitéz Jánost és a korai humanizmust bemutató tárlat Csillag a holló árnyékában címmel. Ugyancsak kuriózumokkal várja az érdeklődőket az Iparművészeti Múzeum Beatrix hozománya című kiállítása, amelynek középpontjába a reneszánsz kor luxusipari termékének számító majolikák kerültek, köztük a tengeren túli múzeumokból érkezett Corvin-tálak.

A Magyar Nemzeti Galériában látható a Mátyás király öröksége a gótikától a barokkig című tárlat, amely a reneszánsz művészetet mutatja be olyan műtárgyakon keresztül, amelyeket Hunyadi Mátyás trónra lépésének 550. évfordulója előtt tisztelegve restauráltak, s most első alkalommal nézheti meg őket a nagyközönség.
Forrás: MTI