Kárpát-medencei környezettudományi konferencia

A környezettudomány legfrissebb kutatási eredményeit, a környezettudomány és a nevelés kapcsolatát tekintik át Debrecenben a pénteken megkezdődött IV. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferencia résztvevői.

Pálinkás József akadémikus, a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok (DETEK) elnöke a tanácskozás kapcsán tartott sajtótájékoztatón arról beszélt: tudatosan kell küzdeni a környezetszennyezés, a természetkárosítás ellen az egész földön, benne a Kárpát-medencében.

Ahhoz pedig, hogy minél kisebb legyen a természetkárosítás, segítségül kell hívni a tudományt - tette hozzá.

Az immár negyedik alkalommal megrendezett Kárpát-medencei konferencia - amelyet korábban két alkalommal Kolozsváron, egyszer Pécsett tartottak -, ráirányította a figyelmet a térség oktatási intézményeinek és kutatóhelyeinek együttműködésére - mondta az akadémikus.

Demeter Attila, Románia környezet és fenntartható fejlődés minisztériumának képviselője a környezettudatos nevelés fontosságát hangsúlyozta. Elmondta, hogy Romániában 50 milliárd euróra lenne szükség a környezetvédelmi gondok felszámolására.

Utalt az egymásrautaltságra a Kárpát-medencében, megemlítve, hogy a térség folyói többségének a vízgyűjtő területe náluk van, ami különös felelősséget is ró rájuk.

Kiss Árpád Zoltán, a debreceni Atommagkutató Intézet (ATOMKI) professzora elmondta: a konferencia az erdélyi Sapientia egyetem kezdeményezésére jött létre. Először 2005-ben rendezték meg, s rendkívüli az érdeklődés iránta. A mostani kétnapos debreceni tanácskozáson 160-an vesznek részt, 110 előadást és számos poszterbemutatót tartanak.

Lakatos Gyula professzor, a DE ÖKO-klubjának vezetője hozzátette: a lokális és a globális megoldások mellett fontos szerep jut a regionális megoldásoknak. Ebbe illeszkedik a Kárpát-medencei környezettudományi konferencia munkája.

Forrás: MTI