Sorozat a Nyugatról

A Nyugat című folyóirat alapításának századik évfordulója kapcsán sorozatot indít a Magyar Irodalomtörténeti Társaság pénteken a Petőfi Irodalmi Múzeumban - tájékoztatta Sipos Lajos, a szervezet elnöke az MTI-t.

A Nyugat és Ady című kerekasztal-beszélgetésen a szakértők a közönség bevonásával egyebek mellett arról beszélgetnek, hogyan változott Ady Endre szerepe, helye és jelentősége az elmúlt évtizedekben. Vizsgálják irodalmi megítélésének változásait, azok okait, s azt, hogy mára nem vált-e árnyaltabbá az a vélekedés, amely szerint Ady Endre a Nyugat első nemzedékének legkiemelkedőbb alkotója volt.

A szakértők között helyet foglal majd az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) több tanára, köztük Tverdota György, Sipos Lajos, Kenyeres Zoltán, Gintli Tibor és Kulcsár Szabó Ernő.

A XX. századi magyar irodalom meghatározó folyóirata, a Nyugat hivatalosan 2008. január 1-jén ünnepelte elindulásának 100. évfordulóját, amire több intézmény számos programmal emlékezik.

Az 1908-tól 1941-ig kiadott folyóiratban mások mellett Babits Mihály, Osvát Ernő, Ignotus, Ady Endre, Móricz Zsigmond, Tóth Árpád, Csáth Géza, Füst Milán és Krúdy Gyula írásai jelentek meg.

Az Ady, Babits, Kosztolányi, Móricz alkotta első generáció 1909-re állt össze, és Babits haláláig együtt is maradt, noha a mindig új zsenik után kutató szerkesztő, Osvát Ernő és a kiadáshoz anyagi támogatást nyújtó Hatvany Lajos között akadtak nézeteltérések.

A Nyugat 33 éve a magyar irodalom, a pezsgő magyar szellemi élet aranykorát fémjelezte.

Forrás: MTI