Tengere van a holdnak

Megtalálták az eddigi legfontosabb bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a Szaturnusz holdja, a Titán egy hatalmas belső tengert rejt a felszíne alatt, de további megerősítő kutatások szükségesek.

A bizonyíték egyelőre közvetett, és a Cassini űrszonda 2004-től 2007-ig készített radarképeinek elemzésén alapul.

A felfedezésről a legtekintélyesebb tudományos folyóiratban, az amerikai Science-ben jelent meg tanulmány.

Ha ez a belső óceán létezik, akkor feltehetőleg száz kilométer vastagságú jég alatt terül el, és vízből áll, valamint ammóniát is tartalmazhat - mondják a kutatók.

Ráadásul ha bebizonyosodik, hogy valóban létezik egy efféle óceán a Titánon, akkor ez már a második összetevő lehet a holdon, amelyből élet keletkezhet, mivel szerves vegyületeket már találtak a Cassini segítségével, méghozzá hatalmas mennyiségben. A Titán felszínét ugyanis folyékony szénhidrogének borítják metán és etán formájában. Voltaképpen több százszor annyi fűtőanyag található rajta, mint a Föld teljes kőolaj- és földgázkészlete.

A Cassini űrszondát 1997 októberében bocsátották fel, és 2004 júliusában állt Szaturnusz-körüli pályára. A Cassini-program a NASA, az ESA (Európai Űrügynökség) és az Olasz Űrügynökség közös vállalkozása.

A Titán a Naprendszer második legnagyobb holdja a Jupiter égi kísérője, a Ganümédész után.

Forrás: MTI