Klónkutya 50 ezer dollárért

Az élőlények klónozása - a megalapozott és megalapozatlan tiltakozások meg a géntechnikai manővert olykor kísérő botrányok ellenére - mindinkább gyakorlattá válik. A dél-koreai őssejtkutatók afgán agarat már sikerrel klónoztak, az idén ősszel pedig egy mo

Szenzációs hírnek számított három évvel ezelőtt, hogy a dél-koreai őssejtkutató intézetben klónozással állították elő a Snuppy nevű afgán agár mását. De egy-egy kisebb emlős állat klónozása Dolly, a brit birka világrajötte és hét évig tartó élete óta már akkor sem számított egyedülálló sikernek. Ám az, hogy a Ra Dzsong Csan (Ra Jeong Chan) vezette RNL-Bio vállalat kereskedelmi rendelést fogadott el Amerikából egy kutyakedvenc klónozással történő újrateremtésére, újra megmozgatta a biotechnika híveinek és ellenzőinek fantáziáját.

A megrendelő egy idős, mozgásában erősen korlátozott hölgy, aki egy prospektusban figyelt fel a koreai lehetőségre. A már koros Booger nevű pittbull-terrierjéből kívánt egy pontosan ugyanolyan hasonmást, hogy akkor se kelljen kedvence segítségét nélkülöznie, ha Booger valamiért átkerülne a túlvilági kennelbe.

A klónozást a Seoul National University (SNU, szöuli állami egyetem) őssejt kutatói végzik, az RNL-Bio közreműködésével. A prospektusban díjként 150 ezer dollár szerepelt. Ám azt - tekintettel, hogy ez az első kereskedelmi rendelés, s hogy a klón-Boogernek nem csak a gazdi imádata, hanem konkrét segítése is feladata lesz - 50 ezerért elvállalták. S persze az engedmény mögött az a remény is rejlik, hogy a sikert követő amerikai reklám majd legalább évi 500, hasonló klónozási rendelést eredményez. S akkor kialakulhat a listaár is, úgy 100 ezer dollár körül. Elsősorban nagyhírű sikeres, munkakutyák - így kábítószer-keresők, mentő-kutatók, világtalant vezetők - klónozására számítanak.
Az afgán agaruk három évvel ezelőtti sikeres klónozásának hírét háttérbe szorította, hogy a sikeres műveletet vezető Hvang Vu Szukról (Hwang Woo Suk) kiderült: valótlanul jelentette ki, hogy sikerült nekik az első, emberi őssejt klónozás. A világszenzáció valótlanságának kiderülte után nemcsak a kutató, de az SNU tekintélye és hitele is megromlott.

Hvang kollegája, Li Bjong Csun (Lee Byeong Chun) azonban az SNU-nál maradt, majd jelentősen fejlesztette a klónozási technikát, s a kutya halhatatlanná tételében együttműködik az RNL-Bio-val. Első műveletként Amerikában Boogerből emelik ki és szállítják Szöulba a megfelelő őssejteket. Aztán, a megfelelő kihordó szuka megtalálása és a sejtbeültetés elvégzése után októberben már csak világra kell segíteniük Booger hasonmását, amelyből annakidején majd újabb klónkutya "teremthető", s így voltaképpen bebizonyosodik: a kutyák halhatatlanok (ha az ember úgy akarja).


Forrás: MTI