Mi 100 éves a Nemzetközi nőnapon?

Vita folyik arról, hogy milyen eseményekhez, dátumokhoz kapcsolható a Nőnap világméretű megünneplése. A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete összeállított ezekből egy csokorra valót, ezzel is szeretettel és tisztelettel köszöntve a kereskedelemben do

A nemzetközi nőnap az egyszerű, de mégis történelmet alakító nők napja, ami azt a küzdelmet eleveníti fel, melyet a nők évszázadokon át vívtak azért, hogy a társadalomban egyenlő jogokkal és lehetőségekkel élhessenek. A nőnap a mai virágos, kedveskedős megemlékezéssel szemben munkásmozgalmi eredetű, harcos, a nők egyenjogúságával (munkavállalásával) kapcsolatos demonstratív nap volt.1857. március 8-án emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést követelő textilipari nődolgozók tüntettek New York utcáin. 1866-ban az I. Internacionálé (Nemzetközi Munkásszövetség) első kongresszusán határozatot fogadtak el a nők hivatásszerű munkavégzéséről. Ez a határozat annak az évezredes sztereotípiának kívánt véget vetni, mely szerint a nők helye kizárólag otthon van.

A II. Internacionálé 1899-es alakuló közgyűlésén ismét napirendre került a téma: Clara Zetkin beszédében hirdette a nők jogát a munkához, az anyák és gyerekek védelmét és a nők széleskörű részvételét az országos és nemzetközi eseményekben. 1909-ben az Egyesült Államokban tartották meg az első nemzeti nőnapot február 28-án, a hónap utolsó vasárnapján.

A II. Internacionálé VIII. kongresszusán 1910. augusztus 28. és szeptember 3. között határoztak arról, hogy a nők választójogának kivívása érdekében nemzetközi jelleggel nőnapot tartanak. A határozatot a kongresszus elfogadta, de a megemlékezés pontos dátumáról nem született döntés. 1911. március 19-én Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban tartották meg a világon először a nemzetközi nőnapot. Magyarország a nőnapi felhíváshoz először 1913-ban csatlakozott, amikor az Országos Nőszervező Bizottság röplapokat osztott. A következő évben, 1914-ben már országszerte rendezvényeket szerveztek.

1917. március 8-án (a juliánus naptár szerint február 23-án, azaz: február utolsó vasárnapján) Oroszországban nők tüntettek kenyérért és békéért. Négy nappal később – nem közvetlenül ennek a tüntetésnek a hatására – II. Miklós cár lemondott, s polgári kormány alakult, mely szavazójogot biztosított a nőknek. Ezzel vált véglegessé a nőnap dátuma is, mely a világ legtöbb országában március 8-a.

1977 óta a nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok között tartja számon, alapvető eseménynek azt az 1908-as, szintén március 8-án lezajlott tüntetést tekintve, amelyen New Yorkban a "Kenyér és Rózsák" jelszavával 15 ezer ruházati és textilipari munkásnő demonstrált a rövidebb munkaidőért, a jobb fizetésért, a választójogért és a gyermekmunka ellen.

Ennek a gondolatnak jegyében ünnepeljük most a 100 éves évfordulót és folytatunk kampányt azért, hogy a nőnap, a nők ügye ne legyen egyszerű kampánytéma.

Kiadó: Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete

Forrás: MTI-OS