Flesch Károly Nemzetközi Hegedűverseny

Ötéves kihagyás után az idén ismét megrendezik a Flesch Károly Nemzetközi Hegedűversenyt Mosonmagyaróváron. A júniusi megmérettetés iránt soha nem látott érdeklődés mutatkozik: 69 fiatal hegedűs nevezett a világ 24 országából - mondta a versenyt kezdemény

Moldoványi Géza tájékoztatása szerint Mosonmagyaróvár világhírű szülöttére emlékezve ezúttal tizenegyedik alkalommal rendezik meg a Flesch Károly nevével fémjelzett versenyt a 24 év alatti pályakezdő muzsikusoknak, zeneművészeti akadémiák hegedűseinek. A rendezésbe az idén először bevonták a Filharmónia Budapest Kht-t - tette hozzá.

A június 8. és 15. között megrendezendő versenyre a résztvevők Európa országaiból érkeznek, de a kiírás lehetőséget kínált olyan, távolabbi országból származó fiatal zenészek számára is, akik legalább két éve Európában folytatják tanulmányaikat. Így például dél-koreai hegedűs is jelentkezett a mosonmagyaróvári eseményre. A külföldieken kívül 20 magyar hegedűs áll pódiumra a megmérettetésen.

A június 8-ai nyitókoncerten a tradíciókhoz híven a legutóbbi, 2003-as Flesch Károly-hegedűverseny győztese, Banda Ádám játszik a Győri Filharmonikus Zenekar közreműködésével.

Másnap kezdődik a háromfordulós verseny, amelyen nemzetközi zsűri bírálja el a produkciókat. A győztesek pénzdíjban részesülnek.

A nemzetközi eseményen megemlékeznek Flesch Károly nemzetközi hírű hegedűművészről, aki zenepedagógiai tevékenységével is beírta nevét a zenetörténetbe.

A verseny névadója, a XX. század első harmadának egyik legkiválóbb hegedűvirtuóza Mosonmagyaróváron született. Tanulmányait követően Európa szinte valamennyi jelentős hangversenytermében fellépett, s koncertezett a tengerentúlon is.

Neve pedagógiai munkásságával vált világhíressé. Iskolájából került ki egyebek között Robert Pollach, Boris Schwarz és Ida Handel.

A művészpedagógus a II. világháború üldözései elől a svájci Luzernbe menekült, ott hunyt el 1944-ben. Halálának 50. évfordulóján az emlékét ápoló Fejes Józsefné Zenei Alapítvány hamvait hazahozatta. Azóta a mosoni temető a végső nyughelye.
Forrás: MTI