Kevesebbet alszanak és többet dolgoznak

Kevesebbet alszanak és többet dolgoznak az amerikaiak, mint régen, nagy többségük álmatag napközben - derült ki a Nemzeti Alvás Alapítvány (NSF) felméréséből.

Az átlagos amerikai naponta 6 óra 55 percet alszik, és több mint 9 órát dolgozik. Az álmos többség, 84 százalék a kialvatlanság miatti fáradtságot a modern élet velejárójának tartja.

A 300 milliós népességű Amerikában minden hatodik ember, vagyis összesen 50 millió személy alvászavarokkal küzd. A megkérdezettek fele nem ébred pihenten, kétharmad arról számolt be, hogy nem tud elaludni vagy felébred éjszaka hetente többször.

Minden ötödik válaszoló bevallotta, hogy nincs kedve szexelni, mert túl fáradtnak érzi magát. Évente állítólag 18 milliárd dollár veszteség keletkezik a kialvatlan dolgozók alacsonyabb hatékonysága miatt.

Helene A. Emsellem marylandi idegorvos arról számolt be, hogy a kialvatlanság szinte Amerika kulturális jellemzőjévé vált, az emberek minden másnál szívesebben áldozzák fel az alvásidőt. A mai rohanó világban az emberek a nap 24 órájában élni akarják az életet, de míg a táplálkozásra és a testmozgásra figyelnek, azzal nincsenek tisztában, hogy az alvás mennyisége és minősége is milyen fontos egészségi tényező.

Az átlag amerikai reggel 5.35-kor kel, 7.45-kor munkába indul és 8.09-kor kezd dolgozni. Délután 5.04-kor hazaindul, 5.27-kor hazaér és 10.53-kor kerül ágyba. Hetente átlagosan négy órányi munkahelyi feladatot cipel haza.

Az amerikaiaknak csak 43 százaléka alszik jól minden nap, egyharmada soha vagy nagyon ritkán. A válaszolók 58 százaléka különféle koffeintartalmú italokkal tartja ébren magát napközben.

A megkérdezettek harmadáról kiderült, hogy esetenként álmosan vezet és a feje előrebiccen a kormánynál, 29 százalék elalszik a munkahelyén. Minden tizedik amerikai altatókat szed, kétharmad arról számolt be, hogy az álmosság türelmetlenné vagy ingerlékennyé teszi.

Forrás: MTI