Lavinaszerű kőomlást örökített meg a Mars-szonda

A Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) űrszondának először sikerült folyamatában lefényképeznie sziklaomlást a bolygó északi pólusa környékén - jelentették be a NASA kutató hétfőn.

A most nyilvánosságra hozott 2400 fotó közül az egyiken legalább négy marsi kőlavina látható, amint éppen zuhan lefelé a finom jég és a por. A felvételt február 19-én készítette a szonda, és Ingrid Daubar Spitale, az Arizonai Egyetem munkatársa véletlenül vette észre közben a földcsuszamlást.
A Mars-szonda nagyfelbontású kamerája ugyanis több kiválasztott helyet figyel a Marson az évszakos változások észlelése érdekében, a különleges felvételek napján pedig a dűnemezőket fotózta volna.
A teljes felbontású képen asztallapnyi részletek is láthatók a 6 km széles, 60 km hosszú területen. A vöröses árnyalatú rétegek vízjégben gazdagok.

A csuszamlás kiváltó okát még nem tudják a kutatók, a területet továbbra is tanulmányozzák, hogy kiderítsék, mikor következhetnek be az ilyen jellegű omlások.

A leomlott anyag vélhetően több jeget és kevesebb port tartalmaz. A következő hónapokban készülő képekből megbecsülhetik a kutatók, hogy a szikla alján keletkezett törmelék mennyi jeget tartalmaz. Ha jégtömbök estek le, azok várhatóan elpárolognak, így a rétegvastagság időbeli változása fontos információkat nyújthat.

A különleges felvételeket a Mars-szonda saját lapján, a http://mars.jpl.nasa.gov/mro címen bárki megtekintheti.
Forrás: MTI