A műszaki-természettudományos képzés és a K+F fejlesztése

A műszaki és természettudományos képzés bővítésére és a kutatás-fejlesztési tevékenység erősítésére nyújtott be pályázatot konzorciumi partnereivel a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) - tájékoztatta az intézmény stratégiai igazgatója az MTI-t.

A tervezett beruházások összköltsége megközelíti a 7,5 milliárd forintot - tette hozzá Vilmányi Márton.
A Dél-Alföld gazdaságát vizsgálva különös ellentmondás figyelhető meg: az egyetem az európai felsőoktatási intézmények rangsorában holtversenyben a 80. helyen szerepel, míg a régió gazdasági kibocsátása 2006-ban az EU átlagának csupán 40,3 százaléka volt - mondta a szakember.
Hozzátette: hasonló paradoxon, hogy míg a gazdasági aktivitás alacsony a Dél-Alföldön, a kutatás-fejlesztés adatait megvizsgálva a régió országos tekintetben a főváros és vonzáskörzete után a második helyen áll.

Megoldást az hozhat, ha az SZTE központi szerepet vállal a helyi és regionális gazdaságfejlesztésben, elsősorban azokon a területeken - a biológia, a biotechnológia, a szoftver- és egészségipar, a környezetvédelem és az anyagtudományok területén -, melyeken a kritikus kutatói létszám rendelkezésre áll - beszélt a tervek hátteréről az egyetemi oktató.

A fejlesztések célja a régió versenyképességének javítása a felsőoktatási intézmények képzési portfóliójának megújításán és a kutatás-fejlesztési szolgáltatások színvonalának emelésén keresztül. A beruházással - laboratóriumok, színvonalas gyakorlati képzést lehetővé tevő oktatási terek létrehozásával - megteremtenék az infrastrukturális hátteret a mérnökhallgatók létszámának mintegy háromezer fős növeléséhez - mondta Vilmányi Márton.

A beruházás tartalmazza az intézmény informatikai hálózatának korszerűsítését és továbbfejlesztését is. A pályázaton elnyerhető maximális támogatás hatmilliárd forint, az informatikai fejlesztés esetében 500 millió forint, a fennmaradó részt az intézmény saját forrásaiból fedezi - tudatta az igazgató.
Forrás: MTI