Pszichés problémák az allergia hátterében?

Az allergiás megbetegedések hátterében nagyon gyakran pszichés problémák állnak - hangzott el a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati Klinikáján rendezett Allergianapon, szombaton. Szendi István pszichiáter az MTI-nek elmondta: az allergia bármelyik szer

A szokványos allergiák között az asztma, a szénanátha, a csalánkiütés, a bőrbetegségek esetén kell lelki háttérre gondolni. Emellett vannak olyan fém- és táplálkozási allergiák is, melyeknél szintén ez lehet a probléma. A csalánkiütések hetven százalékában például nem tudják kimutatni az allergént, ami azt jelenti, hogy lelki háttere van a betegségnek.
Gyakran a pszichés tényezők meglévő allergiás mechanizmusokra épülnek, úgyhogy minden allergia mellett, illetve hátterében, akár lelki probléma is lehet, sőt a tudatalatti képes utánozni az egyes allergiás tüneteket.

Ezért, ha az allergiatesztek negatív eredményt hoznak, minden esetben érdemes pszichológushoz, pszichiáterhez fordulni. Ha nem lehet testi válaszreakcióra utaló jeleket találni, szinte biztos, hogy lelki háttere van a betegségnek. Persze van a kettő közt is átmenet - mondta a szakember. Gyakran ugyanis laboratóriumi eredmények megerősítik a betegséget, de lehet pszichés tényező is a háttérben. Gondoljunk csak a depresszióra, aminek következtében megváltozik az immunrendszer és így megváltozik a szervezet reakciója a különböző hatásokra - fejtette ki.

Igen nehéz tehát szétválasztani ezt a hátteret a tényleges hatásoktól, hisz sok esetben együttesen hatnak. Emiatt nehéz megbecsülni azok számát, akik pszichés problémák miatt allergiások.
A terápiák közt talán a leghatékonyabb a hipnózis - tette hozzá a pszichiáter. A gyógyítás folyamatában segíteni kell a páciensnek feldolgozni az őt ért traumát, kezelni kell a stressz-, illetve konfliktus helyzetet, végül pedig fokozatosan hozzá kell szoktatni a problémát kiváltó ingerhez, hogy megszabaduljon a betegségtől.

Forrás: MTI