Horváth Ágnes bízik abban, hogy marad a vizit-, az ápolási- és a tandíj

Az egészségügyi tárca vezetője - mint békéscsabai sajtótájékoztatóján elmondta - bízik abban, hogy a márciusi népszavazást követően is megmarad a kórházi ápolási-, a vizit- és a tandíj, és ennek érdekben a hátralévő két hétben még keményen dolgozni kíván.

Horváth Ágnes a távirati iroda kérdésére kifejtette: örül annak, hogy civil kezdeményezésként immár több háziorvos is az "arcát adta", és aláírást gyűjt annak érdekében, hogy megmaradjon az a vizitdíj, amely a háziorvosok bevételének a negyedét adja.

A szaktárca vezetője emlékezetett arra, hogy a vizit- és ápolási díj egésze a háziorvosoknál, illetve az egészségügyi intézményeknél marad. Mint mondta, ebből a háziorvos vásárolhat például korszerű, gyógyítást segítő berendezéseket, de fordíthatja rendelője korszerűsítésére is az átlagosan havi 180 ezer forintos bevételt.

A miniszter cáfolta azokat az állításokat, amelyek szerint a háziorvosok vizitdíjból származó bevétele lényegében a korábban nekik kifizetett és azóta eltörölt amortizációs támogatást helyettesítené. Mint mondta, az amortizációs támogatás átlagosan csak 25 ezer forint bevételt jelentett havonta, ezzel szemben a vizitdíj ennek az ötszöröse, egyes esetekben a hétszerese.

A kórházi ápolási díjjal kapcsolatban kiemelte, hogy ebből a forrásból vált lehetővé egyebek mellett az étkeztetés javítása, sőt a most elfogadott és már kihirdetett egészségbiztosításról szóló törvény értelmében az egészségügyi intézményeknek az ebből származó bevételeik legkevesebb harminc százalékát a minőségi munka premizálására kell fordítaniuk.

Horváth Ágnes az egészségügyi reform kormányzati felügyeletével kapcsolatos kérdésre válaszolva elmondta: a kormánybiztos személyéről már megkezdődtek az egyeztetések. Mint fogalmazott, olyan személyt kell találni, aki "européer", vagyis egyszerre szerzett jártasságot az egészségügyi, valamint a finanszírozási kérdésekben.

Forrás: MTI