A gáz hőskora

Budapest gázszolgáltatásának hőskorát felelevenítő kiállítás nyílik szerdán a Budapesti Műszaki Egyetem könyvtárának aulájában.

Az Országos Műszaki Információs Központ és a Fővárosi Gázművek Gázmúzeum szervezte kiállítás a fővárosi gázgyártás és a gázvezeték-hálózat fejlődését mutatja be az első gázgyár 1856-os megnyitásától kezdve a gázművek 1910-ben történő, köztulajdonba való megváltásáig. Korabeli terveken, fotókon és egyéb dokumentumokon keresztül követheti végig a látogató a józsefvárosi, a budai és a két ferencvárosi gázgyártó üzem építését, a gázszolgáltatás kiterjesztését a város egyre nagyobb területére.

A kiállítás tárgyi anyaga képet ad arról, hogyan jelenet meg a világítógáz, a "légszesz" a 19. század emberének életében: a színes üvegbúrás falikarok és asztali lámpák voltak a városi otthon jellemző, elsődleges fényforrásai az elektromos világítás bevezetését megelőző évtizedekben. Egy külön tárlóban a gázüzemű világítótestek leggyakoribb égőfajtái láthatók: a lepkeszárnyformájú lángot adó, egyszerű, nyíltlángú égőkön keresztül az Auer-féle izzóharisnyás lámpákig.
A kiállítás a könyvtár nyitvatartási idejében három hónapig tekinthető meg.

Forrás: MTI