Nívódíjas tankönyvek

A Mikroökonómia, valamint a Földművelés és földhasználat című tankönyv, illetve az Élelmiszer-mikrobiológia című szakkönyv kapta a nívódíjat az agrárszakkönyvek és az agrár felsőoktatási tankönyvek idei megmérettetésén csütörtökön Szegeden.

Az elismeréseket a Mezőgazdasági Könyvhónap keretében, az Intézményközi Tankönyvkiadási Szakértő Bizottság elnöke adta át a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központjában.

Hajós László az MTI-nek elmondta: a bizottság már nyolc éve a könyvekből tanuló agrár hallgatók, és az azt használó oktatók véleménye alapján mérlegeli a munkákat, majd a legjobbnak tartott könyveket díjazza.

A kritériumok közt szerepel, hogy mennyire olvasható a munka, vagy mennyire átlátható, a másik szempont pedig, hogy mennyire tanulhatóak a benne foglaltak. Fontos, hogy a bírálaton csak olyan munka indulhat, amelyet legalább egy éve használnak az oktatásban, ugyanis csak így lehet róla véleményt alkotni - tette hozzá.

Az idei megmérettetésen 12 könyv indult. A nívódíjakon kívül kiadói díjat kapott a Magyarországi vetületek című könyv és ebben az elismerésben részesültek a Gazdasági állataink - Fajtan, Tyúk, gyöngytyúk, pulyka, kacsa, pézsmaréce, lúd című tankönyv alkotói is.

Hajós László az MTI kérdésére elmondta: ma Magyarországon nagyon kevés tankönyvet, szakkönyvet és tudományos könyvet tudnak kiadni, pedig igény volna rá, főleg az oktatásban bevezetett bolognai folyamat után. A kevés kiadás oka pedig, hogy a magyar szakma szeretné megtartani a magyar szaknyelvet, ez leszűkíti a piacot, ami azt jelenti, hogy egy-egy könyvet csak ötszáz, jó esetben ezer példányban lehet kiadni, szemben például az angol nyelven megjelent könyvekkel, melyek nagyon széles piacra készülnek. A magyar könyvek így kis példányszámban, s ezért drágán jelennek meg.

A jövő lehet az elektronikus könyvé, de egyelőre, ha egy hallgató megtalálja az interneten az anyagot, kinyomtatja, ugyanis így jobban tanulható - tette hozzá.
Forrás: MTI