Pénteken érhet véget a sztrájk

Minden jó, ha vége jó, avagy hollywoodiul: közeleg a Happy End, amely a jelek szerint már akár a héten véget vethet az írósztrájknak. A producerek szövetsége (AMPTP) és az írók céhe (WGA) közötti megállapodás még éppen az utolsó pillanatban megköttethet.

 A hírek szerint az írók új szerződésének elfogadására akár már pénteken sor kerülhet, aztán már csak a jog nyelvére kell átültetni.

A "boldog vég" több szempontból is végszóra érkezik. Az Amerikai Filmakadémia Oscar-ceremóniájának megbolygatása máris elég érzékenyen érinttette az álomvárost, ám a három hónapos sztrájk prolongálása sokkal nagyobb érdekeket is sért: ha összejön a paktum, a televíziós társaságok még éppen bele tudnak kapni a már veszni látszó szezonba, és elő tudják készíteni az őszi évadot, de a filmstúdiók sem várhatnak márciusnál tovább a 2009-re moziba szánt filmek gyártásának elindításával - értékelte a kialakult helyzetet a Daily Variety című napilap.
Az írók munkabeszüntetése alaposan bekavart az amerikai televízióknál, és számos mozis produkció forgatását is el kellett halasztani - a kiesés okozta költségeket csak a Los Angeles-i térségben 650 millió dollárra (mintegy 115 milliárd forintra) becsülik a szakértők, hozzátéve, hogy a helyi gazdaságot összesen egymilliárdos (átszámítva 177 milliárd forintos) kár érte.

Nem is csoda tehát, hogy az elmúlt feszült időszak után, a sztrájk belátható közelségbe került vége bizakodással töltötte el a hétfőn összegyűlt hollywoodi elitet, az Oscar-jelöltek tiszteletére rendezett hagyományos ebéden. A megjelentek között volt többek között George Clooney, Marion Cotillard, Daniel Day-Lewis, Ellen Page és Viggo Mortensen.

A szusit és salátát majszoló sztárokhoz Sid Ganis, a filmakadémia elnöke intézett beszédet, amelyben leszögezte, hogy "semmi kétség" afelől, hogy február 24-én meg fogják tartani az Oscar-díjkiosztó ceremóniát.

"Tekintet nélkül azokra a körülményekre, amelyekre nincs hatásunk, a tervezettnek megfelelően át fogjuk adni a díjakat" - idézte Ganist az International Herald Tribune.

A nagytekintélyű egykori stúdiófőnök, aki rendszerint nem szeret sarkosan fogalmazni, ezúttal kissé feddően, noha diplomatikusan célzott arra, hogy a színészek készek lettek volna beérni egy csökkentett fényű Oscarral: "Szörnyű szégyen lett volna, noha ez nem az önök hibája vagy a miénk, ha a kialakult helyzet meggátolt volna minket abban, hogy a lehető legfényesebben, csillogással ünnepeljünk" - mondta.

A szakírók az örömtüzek gyújtása helyett azért még türelemre és óvatosságra intenek: hiszen a szerződés még nem került tető alá, és a megállapodás után is beüthet még a ménkű, ha a jogi megfogalmazásban nem tudnak dűlőre jutni a felek.
Forrás: MTI