Olcsóbb a kövérek és a dohányosok kezelése

Az elhízás megelőzése és a dohányzásról való leszoktatás életeket menthet, ám nem jelent megtakarítást a társadalom számára - állítják a héten megjelent tanulmányukban holland kutatók. Többe kerül az államnak az egészséges, hosszú életű emberekről való go

A tanulmány a Public Library of Science (PLoS - Nyílt Tudományos Könyvtár) honlapján. jelent meg. A PLoS amerikai alapítású nonprofit szervezet minden olyan kutató és orvos számára, aki elkötelezett a nemzetközi tudományos és orvosi eredmények ingyenes és nyilvános hozzáférhetővé tétele iránt.
Van Baal és munkatársai egy teljes élet egészségügyi költségeit modellezték három, egyenként ezer fős csoporttal: egészségesen élők (sovány nemdohányzók), elhízott emberek és dohányosok. A felhasznált adatokat a 2003-as hollandiai statisztikákra alapozták.

Azt találták, hogy 20 és 56 éves kor között a kövér emberekre költött egészségügyi kiadások voltak a legmagasabbak. Mivel azonban az elhízottak és a dohányosok is átlagosan korábban haltak meg, mint az egészséges csoport tagjai, hosszú távon az előbbiek kezelése olcsóbb.

Az egészségesek csoportjába tartozók átlagosan 84 évig éltek, a dohányzók 77 évig, az elhízottak pedig 80 évig.

A szív- és érrendszeri betegségek a dohányzók és az elhízottak körében gyakoribbak voltak, de a rákos esetek számában nem találtak eltérést a három csoport között, kivéve a tüdőrákot.
A kövérek között volt a legtöbb cukorbeteg, viszont az egészséges életmódúak közt fordult elő a legtöbb agyi érkatasztrófa.

A sovány egészségesek életmódúak végül összesen 417 ezer dollárba (74 millió forint) kerülnek az állami egészségügynek Hollandiában 20 éves koruktól halálukig, az elhízottak 371 ezer dollárba (66 millió forint), míg a dohányosok 326 ezer dollárba (58 millió forint).

A kutatás eredménye ellentmond annak a közkeletű nézetnek, miszerint az egészségtelen életmódot folytató, elhízott, dohányos emberek többe kerülnek a társadalomnak.

Az elhízás és a dohányzás elleni küzdelem érvei közül e vizsgálat adatai szerint a pénzügyi megfontolásokat érdemes kivenni.

Az életminőség változása, mely az egészségesebb életmóddal járna, nehezebben mérhető és számszerűsíthető. Maga van Baal is "könyvelői gyakorlatként" jellemezte tanulmányukat.
"A tüdőrák olcsó betegség, mert rövid a túlélési ideje, - tette hozzá van Baal - ám ha valaki elég idős kort ér meg ahhoz, hogy sokáig éljen Alzheimer-kórral, az többe kerül."

A holland kormány által finanszírozott vizsgálat nem vett számításba más, az elhízásból és dohányzásból adódó lehetséges költséget az egészségügyi kiadásokon kívül, így a gazdasági termelékenység csökkenését, vagy a szociális "árat".

Forrás: MTI