Fantasztikus régészeti lelet!

Római-kori, a Kr. u. I. században épült erődre bukkantak Cornwallban - a régészek reményei szerint a lelet új adatokkal szolgálhat az adott történelmi korszakról.

A feltárások során cserépedényekre bukkantak, valamint egy kohóra, amely feltehetően a környéken található ércek olvasztására szolgálhatott - olvasható a BBC News hírei között.

Az Exeteri Egyetem régészei szerint a carlstocki ezüstbánya közelsége első ízben szolgálhat bizonyítékkal arra nézve, hogy a rómaiakat érdekelték Cornwall ásványi kincsei.

Alig-alig maradt fenn adat Cornwall római megszállásáról, így a felfedezés komoly előrelépést jelenthet az adott történelmi korszak megismerésében.

A régészek akkor kezdtek el érdeklődni a térség iránt, amikor középkori iratokban a carlstocki templom mellett lévő ősi várra történő utalásokat találtak, ahol "ezüstkohó működik".
A geofizikai vizsgálatok során egy olyan építmény vonalai rajzolódtak ki, amely igen hasonlatos volt a Lostwithelnél nemrég talált római-kori erődítményhez.

A feltárások kezdete után pedig hamarosan rábukkantak egy római-kori katonai védőárokra.
Mint Stephen Rippon, az Exeteri Egyetem régésze rámutatott, a rómaiak, miután meghódították a brit szigetet, csupán néhány évtizeden át tartózkodtak annak délnyugati részén, mielőtt Wales ellen indultak volna.

"Ez a lelet hozzásegíthet ahhoz, hogy megértsük: a rómaiak pusztán szemmel tartották a helyi lakosságot, vagy érdekeltek voltak a térség nyújtotta gazdasági lehetőség hasznosításában" - mondta Stephen Rippon.

Cornwall területén eddig két római erődítményt tártak fel, s mindkettő ónbánya közelében található.
Forrás: MTI