Ókori aranyakat ásott ki egy farmer

Két, a szakemberek által rendkívül fontosnak nevezett arany pénzérme került elő, amely némi információval szolgálhat a kevéssé ismert, III. századi rebellis római hadvezérről, a "britannusok császáráról", Marcus Mausaeus Carausiusról.

Egy farmer ásta ki a két aranypénzt Nottinghamshire és Derbyshire körzetében - olvasható a The Times című angol napilap online kiadásában.

A pénzeket Carausius, a gall származású római hadvezér verette, aki Kr. u. 286-ban, vagy 287-ben császárra kiáltotta ki magát.

Maximianus császár, miközben a germán törzsek elleni hadjáratokkal volt elfoglalva, Carausiust bízta meg az északi flotta irányításával, illetve a kalózok legyőzésével. Carausius adminisztrációja azonban bizonyos pénzügyi szabálytalanságokat követett el. A hadvezér, hogy elkerülje a büntetést, császárnak kiáltotta ki magát és átvette Britannia és Észak-Gallia felett az uralmat.

Mivel Maximianust még mindig a germán fenyegetés kötötte le, ezért a frissen kinevezett Constatius Chlorust küldte Carausius ellen.

Constantius Chlorus előbb visszafoglalta Galliát, s 293-ban már átkelőben volt Britanniába, amikor hírét vette, hogy Carausius testőrhadának parancsnoka, Allectus, meggyilkolta az ellencsászárt. A lázadást azonban csupán 296-ban, Allectus legyőzésével sikerült a rómaiaknak leverniük Britanniában.

A két aranypénzt jelenleg a British Múzeumban vizsgálják. A farmer nevét nem közölték, mivel a régészek feltárásokat akarnak végezni azon a területen, ahol a pénzdarabokra rábukkant.
Forrás: MTI