Kiállítás a karneválról

A Dolomitok karneváljainak szokásait, hagyományait, jelmezeit és maszkjait bemutató kiállítás nyílt pénteken Székesfehérvárott, a megyei művelődési központban.

Az olaszországi Soraimar Culturale Internazionale és két székesfehérvári kulturális egyesület - a Fonódás és a Méhkasaula - által rendezett tárlat harminchat életnagyságú bábun mutatja be a farsangi időszak végén megrendezett hagyományos dolomiti karnevál maszkos felvonulásain viselt álruhákat, álarcokat.

Az észak-olasz alakoskodók maszkjai, öltözékei hasonlatosak a mohácsi busójárás, vagy a mohai tikverőzés során használtakhoz.

A vándorkiállítás - amely már több országban sikert aratott - 1987-ben jött létre a sokoldalú olasz televíziós személyiség Gianluigi Secco, valamint a Belumat Kulturális Csoport kezdeményezésére, a Soraimar Egyesület és a Ladino di Fassa Intézet gondozásában.

Mint a megnyitón jelen levő Gianluigi Secco az MTI-nek elmondta, az alakoskodó népszokások Európa számos országában léteznek, s a népek közötti kapcsolatok elmélyítését is segíthetik.
Mivel nagyon fontosnak tartja az európai népszokások megőrzését és bemutatását, a Soraimar Egyesülettel az interneten létrehozták az Európai Népszokások Archívumát - mutatott rá Gianluigi Secco, hozzátéve, hogy a multimédiás gyűjteményben ezernél több, a népszokásokról szóló filmet láthatnak, s két és félezer népdalt hallhatnak az érdeklődők.

A vándorkiállítás, amelyet február 17-ig látogathatnak a megyei művelődési központban az érdeklődők, Székesfehérvárról Kolozsvárra utazik, majd 2009-ben visszatér Magyarországra, ahol az Olasz Kultúrintézetben láthatja majd ismét a közönség.

Forrás: MTI