Kinyírja magát a virág

Eddig ismeretlen, önpusztító pálmát fedeztek fel a botanikusok Madagaszkár szigetén. A fafajta annyi energiát öl virágzásába, hogy belepusztul.

Az óriási trópusi növény törzse 18 méter magasra nyúlik, levelei öt méter hosszúak. Átlagéletkora 100 év, és méretén meg szaporodási öngyilkosságán kívül semmi különleges nincs benne.

Francia kirándulók véletlenül ütköztek a növénybe, amelynek leírását a kutatók a londoni Linnean Society botanikai lapjában jelentették meg. A pálma csak Madagaszkár elzárt, északnyugati részén él, egyelőre száz körüli példányt találtak belőle a vidéken. Noha a tudomány még sosem írta le, a bennszülöttek már régen ismerik, bár virágozni ritkán látták. Ennek oka, hogy a növény - nagyjából százéves - életciklusa véget ér közvetlenül a virágzást követően: először egy hosszú szár emelkedik ki a koronájából, majd néhány hét múlva megsemmisíti önmagát.

"A folyamat végén nem marad más, csak egy karácsonyfaszerű csonk" - mondja Mijoro Rakotoarinivo botanikus, a londoni Kew Gardens munkatársa.

Ezek után az ágakat apró virágok százai lepik el, amelyek a beporzás után gyümölccsé érnek. Az anyanövény szervezetét azonban annyira megviseli a virágzás és termésérlelés, hogy gyakorlatilag "összeesik", elpusztul az energiahiánytól.

DNS-elemzés szerint az új madagaszkári pálmához hasonló növények Madagaszkártól mintegy hatezer km-re, Ázsiában találhatók. Így lehetséges, hogy a trópusi egyszikű növény őse önálló evolúciós utat járt be, miután a sziget elszakadt az eurázsiai kontinentális lemeztől nagyjából 80 millió éve.

A tudósok most abban reménykednek, hogy a különleges pálma megmenthető, ha a magjait a környékbéli gazdálkodók elvetik, természtésével pedig még az is lehetséges, hogy nem sokára bárkinek lehet otthon "önmegsemmisítő" malgas pálmája.

Forrás: MTI