Látogatható a muzeális csillagvizsgáló

Muzeális értékű, század eleji csillagvizsgáló állomás került vissza a Tudományos Ismeretterjesztő Társaság Komárom-Esztergom megyei szervezetének gondozásába. A TIT januártól átvette a tatai csillagvizsgálót, amelyben Posztoczky Károly amatőrcsillagásznak

Posztoczky eredeti csillagdáját a közeli Erdőtagyoson építette fel, 1915-től végzett rendszeres csillagászati megfigyeléseket. Az épület 1950-ben telekkönyvi tévedés miatt a Környei Állami Gazdaság tulajdonába került, lerombolták és elhordták építőanyagnak. Posztoczky Károly műszereit, könyveit és fényképeit halála után a Komárom Megyei Tanács vette meg.

A már akkor felbecsülhetetlen értékű hagyaték a tatai Kuny Domokos Múzeumhoz került, majd a tanács a megyei TIT kezdeményezésére Tatán csillagvizsgálót építtetett, melyet 1973-ban nyitottak meg. Az 1990-es években egy közeli általános iskola a csillagvizsgálót és a telket erdei iskolaként használta.

Januártól az épület és a csillagvizsgáló berendezései visszakerültek a megyei TIT kezelésébe. A szervezet szakkört működtet a csillagdában, valamint bemutató előadásokat tart az érdeklődőknek. Január végén az űrszonda-kutatással foglalkozó középiskolai szakkörök országos találkozójának résztvevői keresik fel a létesítményt.

Posztoczky Károly 1882-ben született, csillagászatot a budapesti Műegyetemen Tass Antalnál és Kövesligethy Radónál hallgatott. Ma is haszonnal forgatható a jegyzetfüzete, melyet Kövesligethy előadásai alapján vezetett. Szomszédja volt a híres csillagász, Konkoly-Thege Miklós, aki 1904-ben, édesanyja halála után visszavonult Posztoczkyéval szomszédos birtokára.

A Stella folyóiratban 1926-28 között jelentek meg Posztoczky első cikkei, amelyek az amatőrcsillagászat gyakorlatával foglalkoztak. "Az amatőr csillagász műszerei " című munkája ma is sok hasznos információval szolgál. Az Astronomische Gesellschaft csillagászati társaság 1929-ben tagjainak sorába választotta.

Forrás: MTI