Tisztuló olajügyek

Újabb, korábban titkosított olajügyi dokumentumokat hozott nyilvánosságra a rendőrség, az anyagok a police.hu internetes oldalon olvashatóak. A nyilvánossá tett iratok elsősorban operatív nyomozások jegyzőkönyvei a 90-es évekből, eredeti minősítésük szigo

A hét jelentés, jegyzőkönyv, illetve határozat alapvetően olajügyekkel foglalkozik, de szervezett bűnözői csoportok egyéb bűncselekményeiről is beszámol: nagy kárt okozó csalásról és vesztegetésről egy telekvásárlás kapcsán, adócsalásról, pénzmosásról.

A dokumentumok többségének - a fejlécek szerint - már évek óta lejárt a titkos minősítése. A rendőrség oldalán azonban az is olvasható, hogy a minősített irat minősítésének megszűnése, érvényességi idejének lejárta nem jelenti azt, hogy az iratok teljes tartalma automatikusan nyilvánosságra hozható. A törölt minősítésű iratokat csak teljesen anonimizált formában hozhatják nyilvánosságra, vagyis az iratokból minden személyes adatot kihúztak.

Az egyik határozat a novemberben nyilvánosságra hozott iratokkal van összefüggésben.
November közepén húsz dokumentum került fel a police.hu-ra egy 1996-os ügyről, amelyben a Pénzügyminisztérium két vezető tisztségviselőjével, a közigazgatási államtitkárral és az egyik helyettes államtitkárral kapcsolatban felmerülő hivatali visszaélés gyanúját vizsgálták, operatív eszközökkel is, de azt nem találták bizonyítottnak.

Horváczy Emese, a Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője akkor az MTI-nek azt mondta: folyamatosan teszik fel az internetre azokat az anyagokat, amelyeknek már nem indokolt a titkosítása. Ezek a Nemzeti Nyomozó Iroda, illetve jogelődjének, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának az iratai. Az iratokat a kormány által létrehozott, az olajügyekben keletkezett papírokat vizsgáló bizottság kezdeményezésére vizsgálták felül.

A kormány június végén hozott létre munkacsoportot a mintegy 80 ezer oldalnyi, olajügyekkel foglalkozó anyag vizsgálatára, illetve titkosításának felülvizsgálatára. A munkacsoportban a Nemzetbiztonsági Hivataltól a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságáig valamennyi titokgazda képviselteti magát. A testületnek december 31-ig volt mandátuma, de hosszabbítást kértek.

Az elmúlt hónapokban a Nemzetbiztonsági Hivatal és az Országgyűlés is hozott már nyilvánosságra az olajügyekkel kapcsolatos, korábban titkosított anyagokat.



Forrás: MTI