Egy tonnás minta a Szent András-árokból
A Szent András-árok, amely 1300 kilométer hosszan húzódik végig Kalifornián, a világ legjobban ellenőrzött szeizmikus zónája. A geológusok azonban most először vettek belőle mintát több mint 3 kilométer mélységből.
A 10 centiméter átmérőjű, 40 méter hosszú, henger alakú, egy tonna súlyú minta a tektonikus lemezek aktív részének közeléből származik és mint ahogy a National Science Foundation közleménye magyarázza, a kutatók elemzésétől remélnek választ az árok kőzeteinek összetételére és magának az ároknak a tulajdonságaira vonatkozóan - írta az El País című spanyol napilap.
A Szent András-ároknál a földkéreg két tektonikus lemeze csúszik el egymástól. A tudósoknak eddig nem volt hiteles magyarázatuk arra, hogy ez miért történik. Sok elmélet született erről, de eddig egyiket sem lehetett a gyakorlatban igazolni. Egyesek annak tudják be, hogy a kőzetek között van egy nagyon csúszós anyagréteg, mások feltételezik, hogy vízréteg van az árok körzetében. Van, aki a szerpentinit nevű ásványt tartja felelősnek ezért. Ebből található a felszínen is több helyen és nem kizárt, hogy a mélyben is van belőle.
Két évvel ezelőtt, amikor elkezdték a fúrást a mintáért, a geológusok találtak a kőzetben talkot, ami szintén csúszik és a szerpentinitekből alakulhat ki. A minta elemzése mindezekre az elméletekre választ adhat.
Ezenkívül az árok aljára lehelyeznek szeizmográfokat és inklinométereket (hajlásmérők), hogy szintén most először, figyelemmel lehessen kísérni a földrengések keletkezését.
Forrás: MTI