A szögedi öltözködés szakkönyve

Könyv jelent meg a szegedi öltözködés történetéről - tájékoztatta az MTI-t Medgyesi Konstantin, a kötetet kiadó Móra Ferenc Múzeum sajtóreferense hétfőn. Katkóné Bagi Éva az intézmény munkatársa, Így öltözködött a "szögedi nemzet" a szabóipar dicséretére

A könyv ahhoz a viselettörténeti kiállításhoz kapcsolódik, amely a csongrádi megyeszékhelyen a Fekete Ház emeleti termeiben nyílt meg 2006 májusában. A bemutató a szegedi öltözködési kultúra változásait követi nyomon a XIX. és a XX. században. A kiállítás rendezői szabóműhelyeket is kialakítottak, ezek anyagát Ördög Ferenc gyűjtő, szabómester bocsátotta a múzeum rendelkezésére. Az adományt Ördög Ferenc idén augusztusban újabb anyaggal egészítette ki, teljes, nagy értékű gyűjteményét a Móra Ferenc Múzeum Történeti Osztályának adta.


A Dömötör Mihály fotóművész felvételeivel és nagy mennyiségű archív fotóval illusztrált kötet nem csupán kiállítási katalógusként szolgál, hanem szakirodalomként is forgatható. A kötet végén viseleti szótár segíti az eligazodást az utóbbi évszázad ruhanevei között.


Visszatekintés fejezetében tematikus áttekintést ad 20. század viselettörténetéről: Parasztpolgárok, iparosok a 20. század fordulóján; Belvárosi divathölgyek; Urak a belvárosban; A magyar díszöltözet továbbélése; Gyermekek. A további fejezetcímek: Barangolás a kiállításban; Szabóműhelyek Szegeden a 20. században; A varrás munkaeszközei; Szegedi szabók a 20. század első felében; Kalaposok a 20. század első felében; A viseletek restaurálása; Dél-alföldi viseleti szótár.

Forrás: MTI