Receptköteles

Az amerikai gyógyszer- és élelmiszer-engedélyező és -ellenőrző hatóság, az FDA tanácsadó testülete elutasította a Merck gyógyszergyár kérelmét, hogy engedélyezze egy koleszterincsökkentő készítményének recept nélküli árusítását.

A döntéskor egy szakértő tartózkodott, a többiek 10:2 arányban leszavazták azt a tervet, hogy a gyógyszer recept nélkül, bárki által megvásárolható legyen. A szakértők úgy gondolták: a betegek nem tudják eldönteni, hogy nekik személy szerint szükségük van-e erre a gyógyszerre.

"Véleményünk általánosságban az, hogy ezek a gyógyszerek biztonságosak. A gond az, hogy a vásárlók mennyire képesek megfelelően tájékozott döntést hozni" - mondotta Mary Tinetti, az FDA illetékes bizottságának elnöke.

Az FDA számára ugyan nem kötelező szakbizottságainak tanácsát követni, de általában saját szakértőinek javaslata szerint hozza meg a végső döntést. Az utolsó hét évben a Merck cég már kétszer fordult a hivatalhoz ugyanezzel a kéréssel és a szakértői vélemény minden, korábbi alkalommal is ugyanez volt.

A nagy nemzetközi gyógyszergyár érvelésében szerepelt, hogy sok, magas vérkoleszterin szintű ember kezeletlenül marad és ez jelentősen fokozza a súlyos szív- és érbetegségek kockázatát. Ha ezeknek nem kell gyógyszerfelírásáért minden alkalommal elmenni az orvoshoz, hanem minden olyan helyen megkaphatják a készítményt, ahol egyéb, szokásos panaszaik - fejfájás, alvászavar - kezelésére is beszerzik a gyógyszerüket, eredményesebb lenne a koleszterincsökkentés.
Napokkal a megbeszélés előtt az Amerikai Orvosszövetség közölte, hogy teljes mértékben ellenzi a recept nélküli koleszterincsökkentő forgalomba hozatalát. "Tény, hogy sok olyan beteg nem szed ilyen gyógyszert, akinek szüksége volna rá, de ennek megoldása nem az, hogy ezek a tabletták bárhol, bárki számára elérhetők legyenek" - tolmácsolta véleményüket a szervezet alelnöke, Michael Maves.

Az FDA 1987-ben engedélyezte a Merck koleszterincsökkentője, a Mevacor forgalomba hozatalát, receptre történő kiadással. Az Egyesült Királyság volt az első ország, ahol néhány esztendeje lehetővé tették, hogy a készítményt recept nélkül is árulni lehessen.
Forrás: MTI