Meleg manikűrösök az ókori Egyiptomban

Meleg turisták zarándokhelye lett a fáraók manikűröseinek, az egyik legrégibb ismert meleg párnak a szerény szakkarai sírja. A kriptában a két férfit legalábbis kétértelmű pózban ábrázoljak, ennek ellenére a helyiek azt állítják: csupán baráti kapcsolat v

A "két testvér" sírja Niankhkhnum és Khnumhotep földi maradványait rejtette, akik a valamikor Kr. e. 2500-2350 között uralkodó Niuszerré fáraó manikűrösei voltak. Asraf Mohjeddin, a szakkarai régészeti komplexum egyik vezetője állítja, hogy a testvérek között valójában csak igen mély barátság volt, és tagadja, hogy a falfestmény annak bizonyítéka lenne, hogy az ókori Egyiptomban a homoszexualitás megtűrt viselkedési mód volt. Mohjeddin viszont felháborítónak tartja ezt a felfogást, és nehezményezi, hogy a sírhely a melegturizmus központjává vált. Emlékeztet arra, hogy Egyiptomban ma is szokás, hogy ha két jó barát találkozik, megölelik és szájon csókolják egymást anélkül, hogy melegek lennének.

Mindazonáltal nem túl gyakori, hogy a fáraók korából származó sírokban a férfiak közti szeretetnek ilyen megnyilvánulásait ábrázolnák, mint ahogy annak sincsen nyoma, hogy a férfiak közötti csók, amely valóban szokás manapság a Közel-Keleten, már az ókorban is létezett volna. Ugyanakkor a homoszexualitást, bár nem büntetik Egyiptomban, társadalmi megvetés sújtja.
A sírt 1964-ben fedezte fel Ahmed Musza egyiptomi régész Dzsószer fáraó lépcsős piramisa közelében.
Forrás: MTI