Gyermekeket dolgoztattak a svédek

Gyermekmunka alkalmazásával gyanúsítják a Hennes and Mauritz (H and M) svéd áruházláncot. A svéd televízió beszámolója szerint Üzbegisztánban gyerekek szedik a Bangladesben készülő ruhák anyagához szükséges gyapot egy részét.

Állítólag minden ősszel legkevesebb 450 000 gyereket kényszerítenek erre a munkára a közép-ázsiai országban. Közülük a legfiatalabbak még csak hét évesek - számoltak be emberjogi szervezetek a svéd televíziós műsorában.

A H and M szóvivője szerint már régóta ismeretes, hogy Üzbegisztánban gyermekeket foglalkoztatnak a gyapotszüretelésnél, de a cégnek nem áll módjában az áruszállítási láncot elejétől végéig ellenőrizni.

"A cég semmi esetre sem fogad el gyermekmunkát, de csak olyan vállalatok ellenőrzésére van lehetősége, amelyekkel közvetlen üzleti összeköttetésben áll, vagyis a szállítókat és azok beszállítóit.

Ezek a vállalatok nem nyersanyag előállítók, hanem csupán ruhadarabokat készítenek a "H and M" részére és valamennyi aláírta a magatartás kódexet, amely egyértelműen tiltja a gyermekmunkát. A gyapotszállítókkal nem állunk üzleti kapcsolatban" - mondta Annacarin Björne szóvivő.

A svéd televízió által elvégzett vizsgálódás szerint azonban a szállítási láncolat távolról sem olyan bonyolult, amint azt a cég állítja. A bangladesi szállítók ugyanis közvetlenül Üzbegisztánban vásárolják a gyapotot.

A Magyarországon is népszerű áruházlánc világszerte forgalmazza a Bangladesben készített ruházati cikkeket.

Üzbegisztán a világ egyik legnagyobb gyapot exportőre. Ezért a svéd cég nem az egyetlen, amely az ott végzett gyermekmunka problémájával szembesül. Björne szerint "a világon minden gyapottermelő érintett". A "H and M" egymaga nem képes megoldani a problémát. A cég nemzetközi szinten próbál tenni valamit és támogat olyan kezdeményezéseket, mint a vállalatok és nem kormányzati szervek összefogásából álló Better Cotton Initiative (BCI) nevű kezdeményezés, amely céljául tűzte ki a gyapottermesztés negatív szociális és ökológiai hatásainak csökkentését.

Forrás: MTI