Az RMDSZ nem felhőtlenül boldog

Akár négy-öt magyar jelölt is bejutott volna az Európai Parlamentbe (EP), ha Tőkés László erdélyi püspök nem az RMDSZ-től függetlenül indul a választásokon - állítja Markó Béla RMDSZ elnök, a szervezet vasárnap esti közleményében.

Frunda György, az RMDSZ listavezetője szerint a Tőkés nem akart bejutni az EP-be, mindössze az RMDSZ-t akarta akadályoztatni. A Transindex hírportálnak úgy nyilatkozott: "képmutató lennék, ha azt mondanám, hogy örvendek Tőkés László EP-választási győzelmének, hiszen az RMDSZ ellen kampányolt" - mondta Frunda.

Tőkés László az eredményekkel kapcsolatban azt mondta, hogy a romániai magyar közösségen belüli versenyhelyzet esélyt adott a demokráciának . "Nagykorúsodott az erdélyi magyarság" - jelentette ki Tőkés. A református püspök ugyanakkor azt is elmondta, hogy készen áll a korábban elakadt párbeszéd folytatására az RMDSZ-szel.

A Krónika című erdélyi napilap hétfői száma szerint a választás eredménye megteremtette az erdélyi magyar politika újraegyesítését, a bukaresti Új Magyar Szó című lap hétfői száma a magyarok magas részvételi arányát méltatja.

Vasárnap, a romániai EP-választásokon biztos mandátumot szerzett az RMDSZ listájának első két helyezettje: Frunda György és Sógor Csaba. Mellettük Tőkés László jutott be az EP-be. Az exit poll eredmények szerint az RMDSZ 6,2, Tőkés pedig 3,7 százalékát szerezte meg a szavazatoknak, túllépve a mandátumhoz szükséges öt illetve 2.8 százalékos küszöböt.

Az eredmény annak tulajdonítható, hogy a magyarok kiemelkedő, 46,5%-os arányban jelentek meg a szavazáson. Az EP választásokat egyébként érdektelenség övezte. Az összesítő adatok szerint a szavazásra jogosult lakosság alig 29,12 százaléka adta le voksát urnazárásig.

Az előzetes adatok szerint a Demokrata Párt (PD) 31,5, a Szociáldemokrata Párt (PSD) 21,1, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 15,6 százalékot ért el. A Liberális-Demokrata Párt (PLD) 6,9, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 6,2, az Új Generáció Pártja (PNG) 4,6, Tőkés László független jelölt 3,7, a szélsőséges Nagy-Románia Párt (PRM) 3,4, a Konzervatív Párt (PC) 2,4 százalékát szerezte meg a szavazatoknak.
Forrás: FH