Jön az azeri kőolaj

Felavatták egy új gázvezeték csatlakozását a görögországi - és ezzel az európai - vezetékrendszerhez vasárnap, a görög-török határnál, Ipszala városa mellett. A ceremónián jelen volt az amerikai energiaügyi miniszter is.

Samuel W. Bodman azt hangoztatta, hogy "az Egyesült Államok üdvözli új, közép-ázsiai energiaszállítók közvetlen bekapcsolását az európai energiaellátásba", de azt is hozzátette, hogy a most üzembe helyezett vezeték, amely Azerbajdzsánból szállítja a földgázt, távolról sem elegendő. Bodman szerint az Európai Uniónak tárgyalásokat kellene kezdenie hasonló vezetékek megépítéséről Kazahsztánnal és Türkmenisztánnal is.

Az amerikai miniszter mindezt persze azért hangsúlyozta, mert Washingtonnak elemi érdeke, hogy azt lássa: Európa energiafüggősége csökken Oroszországtól. Jelenleg ugyanis az EU kőolaj- és gázszükségletének több mint 25 százaléka származik Oroszországból. Az energiavezetékek 80 százaléka pedig Ukrajnán keresztül húzódik, és a két országnak az utóbbi két évben "a csapok ideiglenes elzárásáig fajuló árvitái" voltak egymással, ami több uniós országban is átmeneti ellátási gondokat okozott.

A vasárnap felavatott, TGI rövidítéssel jelzett vezeték Azerbajdzsánból Grúzián át 970 kilométeres szakasszal éri el Törökországot, majd egy 300 kilométeres, újonnan épített, részben tenger alatti vezetékkel éri el a görög határt. A vezetéket a következő években Olaszországig hosszabbítják meg, szintén a tenger alatt, hogy ott csatlakozzon véglegesen és közvetlenül az össz-európai rendszerbe.

A TGI csővezetékén - a tervek szerint évente 11,5 milliárd köbméter földgáz juthat el Görögországba, majd az EU további országaiba.
Forrás: FH