Új magyar film a mozikban

Jövő csütörtöktől vetítik a mozikban Bollók Csaba filmjét, az Iszka utazása című alkotást, amelynek díszbemutatóját hétfőn tartják Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban - közölte a forgalmazó képviselője az MTI-vel.

Bollók Csaba drámája ez év elején, a 38. Magyar Filmszemlén megkapta a legjobb szerzői filmnek járó fődíjat.

Az alkotás azóta rangos európai, amerikai, ázsiai mozgóképes mustrákra kapott meghívást. A film díjat nyert Brüsszelben, a mexikói Monterreyben, Izland fővárosában, Reykjavíkban, Szarajevóban, továbbá a norvégiai Trondheimben. Az Európai Parlament Lux-díj szavazásán bekerült 2007 tíz legjobb európai filmje közé - olvasható az MTI-hez szerdán eljutattott közleményben.

Az összegzés szerint a Romániában forgatott dráma alapja egy Zsil-völgyi kamaszlány, Varga Mária sorsa. A lánnyal a filmet forgatókönyvíróként is jegyző rendező és a producer-színésznő, Csere Ágnes erdélyi utazásakor találkozott véletlenül, amikor egy vasúti átjáróban Marika a barátaival eldobált fémhulladék után guberált.

A filmesek úgy döntöttek, félreteszik minden tervüket: Mária és húga, Rózsika történetét filmesítik meg. A főszerepet Varga Mária és testvére játszotta.

A filmben Iszka (Varga Mária) egy kihalt bányásztelep szeméthalmai között vasakat gyűjtöget. Az átvevő apróval akarja kiszúrni a szemét, amit nem fogadhat el, otthon ugyanis jóval többre számítanak, kell a pénz italra. Miután üres kézzel kénytelen hazavonszolni talicskáját, alkoholista anyja alaposan ellátja a baját - a kétségbeesett és éhes Iszka erre megszökik otthonról.

Bányászokhoz csapódik, majd egy árvaházba kerül, ahol szeretik, rendesen etetik, nem akarják ütlegelni. Iszka mégis anyját választja, ám az intézetben társául szegődött fiútól, Mariantól (Marian Ursache) nem akar megválni. Együtt csavarognak, s azt tervezik, hogy a tengerhez vonatoznak. Marian azonban hiába várja a lányt a fülkében: Iszka búcsút vesz a kórházba került Rózsikától, majd a visszafelé úton két férfi magával viszi. A kamaszlány így tényleg eljut a tengerhez, de az emberkereskedők nem hagynak kétséget a felől, milyen sorsot szánnak neki.

Forrás: MTI