Felelősség sóhivatal helyett

A Fidesz ebben a formában nem támogatja a kormány közpénzügyi törvénycsomagját, mert szerintük a javaslat pazarló, és továbbra sem foglalkozik a kormánytagok felelősségével - mondta Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke keddi sajtótájékoztatóján.

A politikus sajnálatosnak nevezte, hogy több hónapos ötpárti tárgyalás után, a kormány "egyoldalú lépéssel" benyújtotta ezt a törvényjavaslatot.

Varga Mihály szerint a kormány javaslata azért rendkívül pazarló, mert több milliárd forintból egy saját apparátussal, titkárnőkkel és szolgálati autókkal rendelkező Költségvetési Hivatalt hozna létre, ugyanakkor szó sincs benne arról, hogy a kormány vállalná a felelősséget a saját költségvetési gazdálkodásáért.

Ezzel szemben Fidesz elképzelése szerinti háromtagú Költségvetési Tanács a jegybankelnök, az Állami Számvevőszék elnöke, és a köztársasági elnök által felkért professzor részvételével működne, a háttérmunkát pedig az ÁSZ biztosítaná. Az ellenzéki párt emellett azt is javasolta, hogy a kormánytagok fizetése csökkenjen, amennyiben az államháztartás számai lényegesen eltérnek attól, amit a parlament elfogadott.

"Felelősséget szeretnénk sóhivatal helyett" - fogalmazott a Fidesz gazdasági kabinetvezetője, aki szerint a kormány javaslata egyik fideszes elképzelésnek sem tesz eleget.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Veres János pénzügyminiszter vasárnap jelentette be, hogy a kormány beterjesztette az Országgyűlésnek a költségvetési felelősségről és a költségvetési hivatal felállításáról szóló törvényjavaslatot.

A kormányfő azt mondta, hogy a javaslat a pártokkal szoros egyetértésben készült, Varga Mihály szerint azonban messze van attól, hogy bármilyen egyetértésről lehessen szó.
A fideszes politikus utalt arra is, hogy a pénzügyminiszter forradalmi lépésként jelentette a reáladósság-szabály bevezetését, ugyanakkor Magyar Nemzeti Bank, Állami Számvevőszék, és a Nemzetközi Valutaalap sem tartotta ezt elfogadhatónak, és hitelesnek.

Veres János vasárnap azt mondta: hogy a javaslat legfontosabb eleme, hogy a bruttó hazai termékhez (GDP) mérten nem emelkedhet a reáladósság, ami azt jelenti, hogy az adósságállomány csak az infláció mértékével növekedhet.

Forrás: MTI