Magyar projektek Afganisztánban
A magyar támogatással megvalósuló afganisztáni fejlesztések azután is működőképesek lesznek, ha a minisztériumok vagy a civil szervezetek később magukra hagyják őket - közölte a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet.
"A civil projektek egyik legfontosabb célja, hogy fenntarthatóságot teremtsen, a fejlesztések ne egy függő viszonyra épüljenek. Az afgánok felkészültek arra, hogy megfelelő segítséggel önálló lábra álljanak" - jelentette ki Fekete Dániel programkoordinátor hétfőn az MTI különtudósítójának Puli-Humriban.
Magyarország idén 500 millió forintot fordít fejlesztésre Afganisztánban. Emellett a honvédelmi minisztérium saját keretéből 125 milliót költ a magyar PRT projektjeire, ugyanekkora összeget ajánlott fel a görög kormány is a magyar újjáépítési programok támogatására.
A kormányzati pénzekből a civilek közül a legtöbbet - 180 millió forintot - a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet nyerte el, amelyet saját forrásokkal egészített ki. A szervezet ebből iskolákat épít és újít fel, munkahelyteremtő programjában téglagyárat működtet és szőnyegszövő tanfolyamot indít Baglán tartományban. Emellett mezőgazdasági programokat is indítottak: magyar segítséggel gazdaszövetkezet alakult és agrárképzés indult.
A Baptista Szeretetszolgálat bábaképzést szervez.
A bagláni tartományi újjáépítési csoport vezetését 2006 óta Magyarország látja el. A magyar PRT eddig épített már utat, törpe vízierőműveket, emellett iskolákat és egészségügyi központokat fejleszt.
A minisztériumok közül például az egészségügyi is finanszíroz egészségügyi központ-építést, a rendészeti tárca rendőrképzést, a földművelésügyi pedig az afgán szarvasmarhák TBC-mentesítését vállalta magára.
Az MTI-nek nyilatkozva Fekete Dániel sürgette, hogy a civil szervezetek kapjanak nagyobb szerepet az afganisztáni fejlesztésekben, emellett a magyar minisztériumoknak, a nem kormányzati szerveknek és a bagláni tartományi újjáépítési csoportnak (PRT) szorosabban működjenek együtt.
"Meg kell találni a kapcsolódási pontokat a minisztériumok, a PRT és a civil szervezetek között, hogy egy közös fejlesztési anyagot tudjunk létrehozni a következő évekre, és e szerint egy irányba tudjunk mozdulni, egymást segítő, egymásra építő projekteket létrehozni" - mondta Fekete Dániel.
A programkoordinátor szerint annak ellenére, hogy kormányzati döntés született az afganisztáni újjáépítés fontosságáról és minden eddiginél nagyobb pénzt költ Magyarország erre, a magyar minisztériumok egyike sincs felkészülve a nemzetközi projektek végrehajtására egy háborútól sújtott országban.
A civil szervezetek sokkal rugalmasabbak ezen a területen, eredményesebben tudnak dolgozni ezen a helyszínen, könnyebben tudnak kapcsolatot teremteni a helyi emberekkel is. Az oktatási, az egészségügyi és a munkahely-teremtési projektekben kifejezetten jók a civilek - mondta.
Vannak azonban olyan feladatok, amelyeket a nem kormányzati szervek nem tudnak elvégezni. Így például az infrastrukturális fejlesztéseknek, vagy a rendőr- és katonaképzéseknek egyértelműen a tartományi újjáépítési csoport feladatai közé kell tartozniuk - hangsúlyozta Fekete Dániel.
Hozzátette: egyelőre nem lehet egyértelműen látni, hogy a bagláni magyar PRT mire szeretné koncentrálni az erejét.
Fekete szerint a Magyar Ökumenikus Segélyszervezeten kívül gyakorlatilag nincs jelen más civil szervezet folyamatosan a közép-ázsiai országban. A programkoordinátor úgy véli, a jövőben is legfeljebb 2-3 szervezet lesz jelen az Afganisztáni fejlesztésekben.
Forrás: mti