Eltűnt a gyapjas orrszarvú

Eltűnt a nyáron megtalált gyapjas orrszarvútetem a jakutföldi Cserszkij településről - jelentette az Interfax hírügynökség csütörtökön a helyi természetvédelmi minisztériumra hivatkozva. A jégkorszakból származó lelet egyedülálló: szinte az egész tetem eg

A gyapjas orrszarvút júniusban találták, alig 8 kilométerre Cserszkij településtől, ahova a tetemet a hideg idő beálltával vitték. Ott egy raktárban helyezték el, de már másnap nyomtalanul eltűnt, s azóta hiába keresik a helyi rendőri szervek és a tudósok.

A tetem súlya egy tonna körül van, vagyis nem volt könnyű elvinni. Állítólag valahol a környéken rejtegetik a tolvajok, mert jelentkezett rá egy vevő.

Már 1990-ben is eltűnt a jakutföldi mamutmúzeumból egy ilyen őslény csontváza. Akkor szerencsére egy gazdag vállalkozó vette meg a leletet a tolvajoktól, és visszaadta a múzeumnak.

A gyapjas orrszarvú a jégkorszakban élt. Méreteit és erejét tekintve a mamuthoz hasonlítható, súlya három tonna körül volt. Mind a hímek, mind a nőstények homlok- és orrcsontjának megvastagodott részén hatalmas szarvak ültek, amelyek közül az elülső átmérője elérhette a 25 centimétert, s akár 1,3 méter hosszú és 15 kilogramm körüli súlyú lehetett.

Jakutföld, ahol a talaj helyenként időtlen idők óta fagyott állapotban van, a mamutok, gyapjas orrszarvúak és a pleisztocén kor más élőlényeinek gazdag lelőhelye, s nem csupán csontokat és csontvázakat találnak a kutatók, hanem itt került elő abból a korból a legtöbb olyan ismert lelet, amelyen a lágy részek is megmaradtak.
Forrás: MTI