A KDNP szót emelt a művészeti oktatásért

A művészeti oktatást végző intézmények megmaradása érdekében a kereszténydemokraták javasolják, hogy ezek az iskolák kapjanak türelmi időt az oktatás előírt feltételeinek biztosításához; erről a párt oktatáspolitikusa beszélt csütörtökön, Budapesten.

A KDNP azt szeretné, hogy legyen lehetőség a művészeti iskolákban dolgoz pedagógusok átképzésére, a megfelelő gyakorlattal rendelkező pedagógusok pedig kapják meg az oktatáshoz szükséges jogosítványokat - mondta Hoffmann Rózsa, a párt parlamenti képviselője sajtótájékoztatón.

A művészeti intézmények - korábban zeneiskolák - számára előírt minősítési folyamat előminősítő fázisának befejezését követően a tanulók száma több mint százezerrel csökkent - közölte a Hoffmann Rózsa. Hozzátette: a 2006-2007-es tanévben 316 ezer gyermek tanult a 864 iskolában, jelenleg viszont már csak 208 ezer tanulója van a 694 előminősítésen megfelelt intézménynek.
A képviselő szerint a csökkenés azt jelenti, hogy a leghátrányosabb helyzetű, illetve a kistelepülésen élő gyerekek számára szűnik meg ez az oktatási forma. Megjegyezte, hogy a kormány nem tudja és nem is akarja finanszírozni ezeknek az intézményeknek a működését, azért írta elő a minősítést.
Hoffmann Rózsa azt mondta, a minősítő eljárás alkotmányossági aggályokat vet fel, ezért nem kizárt, hogy a KDNP rövidesen az Alkotmánybírósághoz fordul.

Az ellenzéki politikus kitért a minősítési eljárás anyagi vonzatára is. Mint mondta, a kétlépcsős eljárás első fázisa 65,5 ezer forintba kerül, az ezen túljutott intézményeknek a végleges minősítés megszerzéséhez legalább 150 ezer forintot kell fizetniük. Ez az összeg azonban különféle mutatók alapján jelentősen megnövekedhet, és akár az egymillió forintot is meghaladhatja. Ez az iskolák számára kezelhetetlen összeg - közölte.

Beszámolt arról, hogy a kialakult helyzet áttekintésére, megoldási javaslatok kidolgozására összehívta az Országgyűlés oktatási bizottságának ellenőrzési albizottságát.

Forrás: MTI